Україна може знизити залежність своєї економіки від експорту. Про це в ексклюзивному коментарі кореспондентові ForUm'у сказав керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький.
За його словами, у 2011 році активізувалися не лише інвестиції, а й внутрішній споживчий попит. При цьому більше 50% вкладень в основний капітал цього року забезпечено за рахунок внутрішніх резервів.
«Виходячи з цього, реальне зростання ВВП у 2012 році може бути вище нинішнього прогнозу в 3,9%», - зазначив він.
Економіст продовжив, що в умовах нестабільності глобальних ринків посилення внутрішнього споживання принципово важливо для України.
«У зв'язку з цим потрібно говорити не стільки про імпорто-, скільки про експортозаміщення, переорієнтацію частини експортних потоків на внутрішній попит, - зазначив Литвицький. У той же час вітчизняним експортерам варто активніше й ефективніше працювати на зовнішніх ринках як традиційних, так і нових».
Крім того, за оцінкою фахівця, економічній стабільності України у 2011 році сприяє те, що держава фактично стабілізувала суверенний борг, зокрема, розміщенням облігацій на 2,8 млрд грн.
«Хоча у вересні спостерігався певний відтік коштів населення з банківської системи, в цілому її ліквідність залишається високою. А це означає не що інше, як стабільність гривні, - сказав фінансист і доповнив, що обсяги банківського кредитування в країні в нинішньому році зросли на 10%».
Як раніше повідомляв ForUm, глава НБУ Сергій Арбузов в інтерв'ю журналу «Експерт. Україна» заявив, що в базовому сценарії на 2012 рік в Нацбанку прогнозують, що приплив капіталу буде достатнім для фінансування дефіциту поточного рахунку.
«Не забувайте, що наступного року в Україні пройде Євро-2012. Досвід інших країн показує, що проведення таких грандіозних спортивних змагань позитивно впливає на динаміку припливу капіталу. Упевнений, що Україна в цьому плані не стане винятком», - підкреслив глава регулятора.
Коментуючи зростання дефіциту поточного рахунку у 2011 році ($ 7 млрд за 10 міс. НБУ) і його впливу на обмінний курс, Арбузов зазначив, що навіть при найбільш негативних сценаріях у Нацбанку є достатньо резервів для згладжування різких коливань курсу гривні. Крім того, чистий приплив капіталу в Україну від нерезидентів (13.8 млрд дол. США з початку року НБУ) стабільно перевищує перекази на їх користь. Нарешті, в НБУ врахували досвід минулих років і намагаються уникнути тих помилок, які поглибили кризу 2008-2009 років. Наприклад, за рахунок заходів щодо утримання капіталу в країні та інструментів залучення нових ресурсів.
Андрій Боярунець,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом