Зростання негативного сальдо торгового балансу не є однозначним негативом для економіки. Про це в ексклюзивному коментарі кореспонденту ForUm'у, заявив керівник групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький.
«Більше того, збільшення попиту на імпорт свідчить про розвиток внутрішніх ринків. Наведу простий приклад: у 2006-2007 роках товарний експорт з України був слабким і розвивався набагато повільніше імпорту, але у 2006 році зростання реального ВВП досягло 7.3%, а у 2007 році - 7.9%. З іншого боку, буває, що експорт зростає, але економічне зростання при цьому невелике. А ось інвестиції мають набагато більш безпосередній вплив на економіку і в 2011 були ключовим стимулом її зростання», - зазначив він.
Так, за словами експерта, за 9 місяців поточного року інвестиції в основний капітал підвищилися приблизно на 27%. «Це дозволяє розраховувати на більш ніж п'ятивідсотковн річне зростання економіки», - підкреслив він.
Як раніше повідомляв ForUm, як заявив раніше в інтерв'ю журналу «Експерт Україна» голова НБУ Сергій Арбузов, у базовому сценарії на 2012 році у Нацбанку прогнозують, що приплив капіталу буде достатнім для фінансування дефіциту поточного рахунку.
«Не забувайте, що у наступному році в Україні пройде Євро-2012. Досвід інших країн показує, що проведення таких грандіозних спортивних змагань позитивно впливає на динаміку припливу капіталу. Упевнений, що Україна у цьому плані не стане винятком», - підкреслив глава регулятора.
Коментуючи зростання дефіциту поточного рахунку у 2011 році ($7 млрд за 10 міс. - НБУ) та його впливу на обмінний курс, Арбузов зазначив, що навіть при найбільш негативних сценаріях у Нацбанку є достатньо резервів для згладжування різких коливань курсу гривні. Крім того, чистий приплив капіталу в Україну від нерезидентів (13.8 млрд дол США з початку року - НБУ) стабільно перевищує перекази на їхню користь. Нарешті, у НБУ врахували досвід минулих років і намагаються уникнути тих помилок, які поглибили кризу 2008-2009 років. Наприклад, за рахунок заходів щодо утримання капіталу в країні та інструментів залучення нових ресурсів.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом