Основна причина дефіциту гривневої ліквідності - прорахунки банків. Про це в інтерв'ю «Експерт» заявив глава Національного банку України Сергій Арбузов.

«Я думаю, що основна причина дефіциту гривневої ліквідності (тут я хочу зробити акцент саме на валютній структурі ліквідності) - прорахунки банків», - зокрема, сказав він, відповідаючи на заитання, чи є високі ставки на міжбанківському кредитному ринку наслідком жорсткої позиції регулятора або прорахунком окремих банків в управлінні ліквідністю.

Арбузов нагадав, що більше року мала місце надлишкова ліквідність банківської системи у всіх валютах. «І в будь-який момент фінустанова без особливих витрат могла «закрити» на міжбанківському ринку розрив ліквідності в одній валюті, якщо у нього була інша, провівши операцію своп», - сказав він.

«Незначні зміни в порядку резервування пасивів, які ми здійснили влітку, забирали із системи на спецрахунок НБУ близько трьох з половиною мільярдів гривень. А ось через валютний канал шляхом продажу валюти з резервів за цей час було абсорбовано майже 30 мільярдів гривень!», - продовжив глава Нацбанку.

При цьому, підкреслив він, НБУ не міняв політику рефінансування (короткі кредити до 90 днів під заставу облігацій внутрішньої державної позики). «І гривня опинилася в ціні. Але, маючи валюту, банк як і раніше може залучити гривню через своп», - пояснив банкір.

У той же час Арбузов зазначає, що питання полягає в ставці, яку потрібно платити за гривневий ресурс. «Так що той, хто запасся національною валютою, міг непогано заробити», - сказав він і додав: «Але НБУ не зацікавлений у високих ставках, тому з 30 листопада ми змінили порядок резервування на спецрахунку, і тепер там банки повинні зберігати не сто відсотків обов'язкових резервів, а 70. Таким чином, система отримала близько чотирьох мільярдів гривень, що одразу ж знизило ставки».

Повний текст інтерв'ю читайте тут.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

429