М'якими кроками непомітно крадеться зима, а з нею наближаються і новорічні свята. І навіть якщо ви вже дорослі, і кожен день сповнений справ і турбот, все одно Новий рік залишається чимось по-дитячому пронизливим. І в ці грудневі дні приходить знайоме з дитинства святкове почуття: спочатку чекали появи ялинки, адже прикрашати її - це ж цілий ритуал, а потім... найпотаємніше - новорічна ніч, ніби таїнство, коли світ стає іншим і починаються справжні дива. І будуть пригощання і торт, конфетті з хлопавок та іскри бенгальських вогнів. А потім Дід Мороз нечутно покладе подарунки під пухнасті голчасті лапи.

У моєму дитинстві різноманітність подарунків була менша, ніж зараз, і тому вони були по-своєму цінними: нова настільна гра про далекі країни, великий пластмасовий самоскид, велика і барвиста болгарська книжка про тварин, або, навіть, - не може бути! - нова іграшкова залізниця.

А вибирати ялинкові іграшки було напівмістичним дійством. Новенькі прикраси можна було багато днів «смакувати», дістаючи з коробки, розглядаючи блискітки та малюнки. Особлива штука - цукеркові «подарунки»: саме так, одним словом, називалися новорічні набори цукерок у барвистих коробках.

Дорослі дарували один одному книги (як-не-як, країна, яка найбільше у світі читає), сорочки або сукні, інший одяг. Духи і запонки, похід до театру чи ресторану, і, навіть, портативний радіоприймач, або бритва - пам'ятаєте, як в «Іронії долі»?

Зараз подарунки - на будь-який смак. Від французького одеколону і чилійського вина до планшетних комп'ютерів і золотих прикрас, дітям - роботи-трансформери, «мобілки», ті ж «компи» з іграми. Були б гроші...

Чому саме надаються переваги під час виборів подарунків - не тільки новорічних, але й взагалі? Що може запропонувати сучасна «індустрія подарунків», дізнавався ForUm.

Що ми даруємо

Щорічний обсяг ринку подарунків в Україні, за різними оцінками, становить від $ 50 млн до $ 100 млн. І багато в чому переваги у виборі подарунків залежать від загального стану економіки країни, кажуть експерти. Так, якщо до кризи народ усе більше дарував один одному телефони, відеокамери та комп'ютери, то в останні роки структура попиту помітно змістилася на користь речей простіших.

За словами маркетолога однієї з найбільших торгових мереж подарунків Валентини Скиби, у 2011 р. попит пожвавився і знову змістився в бік більш дорогих товарів, але очікування «другої хвилі» кризи знову змушують людей бути обережними й економити. «Покупець уже звик до кризи, звик жити і виживати в ній, проте новини про проблеми у Європі знову змушують замислюватися», - зазначає вона.

Тому в країні знову стали дарувати більш нескладні і недорогі презенти. Більшість опитаних нами експертів і простих людей сходиться на думці, що чоловікам і на Новий рік, і на інші свята найчастіше презентують щось практичне, хоч і намагаються зробити подарунок більш оригінальним. Скиба повідомляє, що це можуть бути аксесуари до особистої комп'ютерної та аудіовідеотехніки (клавіатури, миші, вебкамери, навушники). А також елегантні, підібрані зі смаком елементи одягу та взуття.

Що стосується жінок, то для них оригінальність презенту важливіша. Це багато в чому прикраси (нехай навіть проста біжутерія), одяг, аксесуари - сумки, гаманці, шарфи та ін. А для маленьких дівчаток, та й для дівчат, це ще й м'які іграшки. Косметику ж і парфумерію дарують менше, тому що для такого подарунку потрібно досконально знати смак людини.

Ринкові новинки

Залишаються на ринку і відносно нові для України типи подарунків, що з'явилися за 5-7 років до кризи. По-перше, це різноманітні «ділові» презенти - письмові набори, портфелі, декоративні речі для робочого місця (статуетки-картинки) і так далі, аж до дорогих ручок. Таке можна дарувати колезі по роботі, начальнику, бізнес-партнеру.

По-друге, це «етно» - подарункові речі, стилізовані під китайський, африканський, латиноамериканський стиль. Так, такі презенти можуть виглядати досить симпатично, але вже трохи приїлися. І серед них уже важкувато знайти щось оригінальне або хоча б просто hand-made (ручної роботи).

У той же час ексклюзивне «етно» користується на вітчизняному ринку стабільним попитом, констатує незалежний фахівець з подарунків Катерина Радченко. Це, насамперед, вироби ручної роботи, причому як з «далеких країн» - так і українські (або в національному стилі, або просто креативні). «Один приклад: наші майстри роблять так звані гердани - плетені нагрудні прикраси з бісеру. Це й не дуже дорого (100-200 грн.), і досить оригінально», - говорить Радченко. Від себе додам: до останнього часу навіть не знав такого слова. Але, побачивши гердани «у плоті», зрозумів, що це дійсно красиво й ексклюзивно.

Такі «гостинці» недешеві - сотні гривень, але і продавці, і покупці зазначають, що в Україні буквально дефіцит подібних ексклюзивних сувенірів. Не дивно, що на це орієнтована ціла низка онлайн- і звичайних магазинів, і їх число зростає.

Що пропонують супермаркети

Крім того, широкий подарунковий асортимент пропонують і мережеві торгові центри (ТЦ) - і в своїх найбільших маркетах, і в спеціалізованих точках. Зайшовши у великий супермаркет, можна побачити величезний новорічний асортимент, а вийшовши за «рамку, що сигналить», але в цій же будівлі, ще кілька невеликих магазинчиків з більш дорогим товаром.

Перед святами розбирають і дорогі види алкоголю, солодощів, ту ж червону ікру - усе це дарують з досить різного приводу. Погодьтеся, приємно отримати сюрприз у вигляді вина зі світовою якістю, а також дорогі цукерки, які не завжди можеш сам собі дозволити.

Так, у великих містах країни все більше «шоколадних бутиків», де можна придбати вишуканий французький або бельгійський шоколад. І не тільки плитками, плюс з різними начинками, а й цілі шоколадні скульптури - будинки, машини, серця та. ін. Таке задоволення може коштувати сотні гривень за кілограм, але радість і вдячність у відповідь забезпечені.

Збереглася й традиція вручати дітям (і не тільки їм) новорічні цукеркові «подарунки» - таких наборів тепер десятки видів. Хоча шоколад часто вже не той...

На додачу до магазинних полиць

Варто сказати, що практично у всіх основних мережах продуктових супермаркетів (і в багатьох інших мережевих магазинах) можна купити подарункові сертифікати. Це купон на певну суму, який можна вручити адресату для подальших покупок у магазинах цієї мережі. З одного боку, ніби не дуже оригінально... з іншого - цей варіант нічим не гірший, ніж популярні у нас подарункові гроші в конверті.

Ну і, звичайно, дарувати можна електронну і побутову техніку, турпоїздки, шуби, машини, квартири... але це, знову ж таки, інша історія.

Окремо варто зазначити, що з'явилися в передкризові роки спеціалізовані виставки подарунків, які найчастіше регулярно проходять під маркою Decor & Gifts (декор і подарунки). На таких виставках десятки фірм та індивідуальних умільців представляють свою продукцію, яку найчастіше можна купити, або ж домовитися про покупку. Саме на такій виставці автор кілька років тому вперше знайшов чудові керамічні картини - об'ємні глиняні композиції на стіну або підставку, кольорові, на різні «етико-естетичні» теми, від букетів до пейзажів і навіть сцен з життя єврейського кравця. Коштує таке «щастя» приблизно від 500 до 1500

грн., але скільки задоволення отримуєш, коли просто сядеш і розглядаєш деталі картинки, яку зроблено тонко, вміло, одним словом - руками майстра.

Проходять перед новорічними та іншими святами і виставки простіші, не в основних виставкових центрах, а на другорядних майданчиках типу планетарію чи Палацу спорту. Дорогих подарунків на таких виставках зазвичай мало, зате багато «ширвжитку», біжутерії і т.п.

Отже, є з чого вибирати. Подумайте, що більше сподобається адресату, що його здивує, чого йому ще не дарували, і тоді в світі стане на одну радість більше. А це так чудово!


Андрій Боярунець,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1483