- Пане Мальцев, насамперед, дозвольте привітати Вас зі вступом на посаду голови правління VAB Банку.
- Дякую.
- Перше запитання - традиційне. Які плани на найближче майбутнє? Чи варто очікувати кадрових перестановок у VAB Банку? Адже не секрет, що кожен керівник намагається привести з собою на нове місце свою, перевірену команду.
- Стратегія банку кардинально не зміниться. На підтвердження цього говорить і той факт, що фактично я очолив уже сформовану команду, оскільки стратегічні зміни в ключових позиціях акціонери зробили ще до мого призначення. До складу правління були введені перший заступник голови правління Анжеліка Головко, яка працювала до цього у «Фінансовій ініціативі», і Сергій Борисов з банку «Фінанси і кредит», який очолив напрямок казначейства і фінансових інститутів. Професійний рівень команди топ-менеджерів, які очолюють сьогодні ключові для банку напрями діяльності, вважаю дуже високим. Але не менш важливо те, що ці люди вміють працювати в тісній взаємодії, на загальний результат, ефективно організовуючи роботу своїх команд, швидко перебудовуючи налагоджені рутинні робочі процеси, якщо це необхідно. VAB Банк - дуже дружний колектив, і це допомагає досягати єдиного розуміння цілей.
- Які кроки Ви маєте намір зробити в новому статусі в першу чергу?
- Мої зусилля як голови правління спрямовані зараз на експертизу існуючих бізнес-процесів та їх оптимізацію, щоб ми могли виконати те головне завдання, яке поставлено перед нами на короткій дистанції: вийти на беззбитковість. Відповідно до цього намічені і пріоритети за напрямками, які допоможуть банку сконцентрувати зусилля для досягнення цієї мети як з урахуванням потенціалу самого банку, так і з урахуванням дуже непростих ринкових умов, в яких доводиться вибудовувати роботу сьогодні абсолютно всім банкам. Ми посилили політику, спрямовану на залучення ресурсів і формування ліквідності.
- Ви вже встигли щось намітити на більш довгострокову перспективу?
- Звичайно. Ми продовжуватимемо розвиватися як універсальний банк на збалансованих портфелях, однаково щільно працюючи і з корпоративним сегментом, і з роздробом. Також ми плануємо зайняти одну з ключових позицій у роботі із сільськогосподарським сектором і вважаємо цей напрям дуже перспективним. Серед пріоритетних напрямів - споживче кредитування. До речі, щоб конкурувати в цьому сегменті, потрібно бути дуже високотехнологічним банком, і ми володіємо цією перевагою.
- Після фінансової кризи 2008 року клієнти навчилися чітко відстежувати будь-яку інформацію про фінструктуру, якій довірили свої гроші. А нещодавно VAB Банк спантеличив всю широку громадськість, коли на сторінках ЗМІ розгорівся скандал між новим акціонером Олегом Бахматюком і колишнім головою Наглядової ради банку Сергієм Максимовим...
- Повернення проблемної заборгованості - ключове питання для всієї банківської системи, яка все ще бореться з наслідками кризи. І якщо банк хоче вийти в прибуток, він повинен активізувати боротьбу зі злісними боржниками, що ми і зробили в рамках планової роботи. При цьому банк всі свої інтереси відстоює виключно в правовому полі. Якщо говорити про Максимова, то тут йдеться про збитки, які були сформовані у період 2005-2009 рр. Під ці збитки в повному обсязі були виділені резерви. І сам борг, і обсяг цих резервів не дозволяють використовувати весь потенціал можливостей банку з тим розмахом, з яким ми могли б. Саме тому, що ми дотримуємося дуже чіткої і аргументованої позиції щодо боржників, ми не боїмося публічності.
- Як Ви вже сказали, VAB Банк активно працює не лише з юридичними, але і з фізичними особами. Розкажіть нашим читачам, чи плануються якісь кроки щодо поліпшення якості обслуговування фізичних осіб? Можливо, вводитимуться якісь нові програми лояльності, пропонуватимуться нові банківські продукти?
- Ми продовжуватимемо прагнути до того, щоб стати банком з найкращим сервісом в Україні, розвиваючи і просуваючи ідею віддаленого доступу до основних банківських сервісів на базі нових технологій. Клієнт хоче отримати все швидко, не витрачаючи на це багато часу. На цих очікуваннях споживача вибудовуватимемо можливості свого сервісу дистанційного обслуговування, збільшуючи трафік звернень до послуг банку через інтернет-банкінг, мережу банкоматів та пункти самообслуговування. Уже з квітня цього року ми запропонували нашим клієнтам один з найкращих варіантів інтернет-банкінгу в Україні і будемо продовжувати розвивати функціонал цього сервісу. До речі, ми навіть створили окремий депозит «VAB 24», який обслуговується виключно в системі інтернет-банкінгу.
Крім того, банк розвиватиме наповнення карткових продуктів, підтримуючи і розвиваючи партнерські програми з міжнародними платіжними системами. Хочу звернути вашу увагу на те, як швидко платіжна карта стає універсальним інструментом. Нещодавно, наприклад, банк запропонував на її базі дуже сміливе рішення - електронний студентський квиток, і ми раді, що цей проект знайшов підтримку цілої низки провідних вузів країни. У майбутньому роль платіжної картки у розвитку банківських сервісів тільки підвищуватиметься, і ми розуміємо це. Кращий сервіс немислимий без зручних цікавих продуктів і рішень, а це означає, що наші клієнти не будуть розчаровані. У нас достатньо технологічного потенціалу і нових задумів. Деякі проекти вже перебувають на етапі базової розробки.
- І для продовження попереднього запитання - як надалі вибудовуватиметься робота з юридичними особами?
- Стратегічний упор буде зроблено на роботі з агросектором, для якого ми вже розробили пакет спеціальних пропозицій. Разом з тим ми плануємо продовжувати розвивати відносини з представниками різних галузей у рамках існуючої сьогодні збалансованої лінійки продуктів. На сьогоднішній день це депозити і поточні рахунки. Нових видач кредитів до кінця року в сформованих ринкових обставинах і умовах посилених ризиків для кредиторів ми не плануємо.
- VAB має одну з найбільших регіональних мереж по всій Україні. Чи плануєте Ви збільшувати кількість відділень у майбутньому?
- Почекаємо для початку, що покаже нам ринок. На даному етапі ми оптимізуємо роботу мережі. При цьому намагаємося відштовхуватися не від того, щоб істотно скоротити саму мережу, а від того, щоб знизити витрати на адміністрування бізнес-процесів через відділення банку і підвищити прибутковість відділень. Для цього ми розвиваємо можливості дистанційних сервісів, максимально популяризуючи серед клієнтів цей дуже зручний і ергономічний формат спілкування з банком. Головна його перевага - швидкий доступ до послуги банку і безліч додаткових можливостей з управління своїми рахунками, а також величезна економія часу, який клієнт не повинен тепер виділяти на візит до відділення банку. На диво, у наших людей насправді досить високий рівень сприйнятливості новинок. Думаю, через кілька років до 60% банківських продуктів і послуг, які не вимагають глибокої консультації для ухвалення рішення на користь оформлення угоди, реалізовуватимуться саме через дистанційні канали продажів.
- Як Ви з точки зору професіонала можете охарактеризувати нинішній стан банківської системи України? Чи є в українських банків світлі перспективи хоча б на найближчі п'ять років? Адже сьогодні весь світ з жахом чекає передбачену фінансистами другу хвилю кризи...
- Через дефіцит ліквідності, що утворився, і падіння попиту на сировинних ринках ситуація в банківському секторі, безумовно, в останні місяці загострилася. Але не критично. Ми бачимо дуже чіткі дії з боку Національного банку, уряду і безпосередньо самих учасників фінансового ринку, спрямовані на те, щоб утримувати ситуацію під контролем і знизити можливий регресивний тиск на Україну боргових питань, з якими борються зараз в Європі і США.
- І наостанок не можу не запитати про особисте. Пане Мальцев, Ви - людина досить закрита для преси. Це чітка життєва позиція чи просто досі не було приводу більш докладно поговорити про особисті погляди та вподобання з журналістами? Можливо, наше інтерв'ю стане першою ластівкою?
- Завдання перед банком стоять серйозні, і все це вимагає безперервного і глибокого залучення в усі робочі процеси. Так що для особливої публічності, якщо чесно, поки просто не вистачає часу. Упевнений, у нас з вами все ще попереду!
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом