![НСК «Олімпійський» для інвалідів: храм футболу чи тест на витривалість?](https://for-ua.com/static/images/previews/49/495378-2.jpg)
У відсотковому відношенні людей з обмеженими можливостями в Європі не більше, ніж у нас, однак там вже давно створено те, що називається безбар'єрне середовище. Люди в інвалідних колясках не відчувають себе неповноцінними, беруть активну участь у житті суспільства.
Наша країна, обравши європейський вектор руху, зобов'язана створити якщо не європейські, то хоча б наближені до них умови для нормального активного життя людей з обмеженими можливостями. І якщо стару, ще радянську інфраструктуру переробляти під потреби інвалідів складно, довго і дорого, то в новобудовах необхідно враховувати всі потреби цієї частини населення України.
Наскільки цей принцип втілюється в життя, українські інваліди вирішили перевірити на прикладі «будівництва століття» - Національного спорткомплексу «Олімпійський», який вже через півроку прийматиме десятки тисяч гостей Євро-2012.
«Якщо інвалід займається спортом і у нього міцні руки, то він сам зможе виїхати наверх, а якщо ні - необхідна допомога», - ділиться враженнями інвалід-візочник Олег Миськів із Сімферополя.
На бігових доріжках також передбачені місця для візочників, усього 20 місць. Тут також прокол - поля не видно, оскільки погляд людини, яка сидиь, впиратиметься в тильну сторону рекламного бордюру, що оперізує поле по периметру.
Далі йдемо тестувати туалети. Для людей з обмеженими можливостями вони передбачені з кожної з чотирьох сторін стадіону.
Просимо оцінити зручність туалетних кімнат інваліда у візку Василя Семенюка з Івано-Франківська. «Непогано, місця навіть більше, ніж на європейських стадіонах. У мене не викликає труднощів заїхати в туалет, багато місця для маневрування коляскою всередині туалетної кімнати. Єдине, що табличку, яка позначає туалет для інвалідів, треба зробити більшу і помісити вище, адже, дивіться, вона розташована на такому рівні, що якщо поруч з нею хтось стане, то її з коляски не видно».
«Людям з інвалідністю, літнім людям потрібно організувати під'їзд до стадіону на спеціальних автомобілях чи автобусах. Щоб у спеціально виділених місцях інвалід зміг сісти в такий транспорт і дістатися до стадіону. Здорова людина пройде і кілометр, і два, а якщо людина слабка, з паличкою або в колясці, та ще в натовпі. Як їй? Вона і не піде на футбол! Поки що це питання не вирішено», - міркує Олег Миськів.
Шкода, але організатори тестування стадіону - прес-служба НСК - так і не показали, де і як розміщуватимуться слабозорі і сліпі уболівальники. На запитання ForUm'у, де ж все-таки місця для таких уболівальників, одна з організаторів екскурсії невизначено махнула рукою в район крісел, що є сусідами з VIP-секторами із західного боку поля.
ForUm вирішив сам пошукати місця для інвалідів з вадами зору. Але в зазначеному співробітницею прес-служби напрямі не побачив жодних ознак, що там - місця для таких людей. Не було ні фактурних доріжок, по яких вони орієнтуються, ні будь-якої звукової апаратури, що допомагає не збитися зі шляху. Зате самостійні пересування журналіста по сектору викликали невдоволення охоронця стадіону. Він прогнав кореспондента ForUm'у, заявивши, що «від групи відокремлюватися не можна»! Чим була викликана така реакція - незрозуміло...
Втім, у керівництва НСК є ще час виправити недоробки і прорахунки для того, щоб свято футболу стало святом для всіх уболівальників, а не тільки для фізично міцних і здорових.
Фото Віктора Ковальчука,
Дмитро Хилюк,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом