США продовжать будівництво системи протиракетної оборони в Європі незалежно від думки Росії щодо цього, заявив представник США в НАТО Іво Даалдер під час робочого сніданку з представниками ЗМІ у Вашингтоні.
«Загрози з боку Ірану посилюються, причому швидше, ніж ми думали два роки тому... Ми реалізуємо всі чотири етапи створення ПРО, подобається це Росії чи ні», - сказав Даалдер, по суті, повторивши висловлювання з цього приводу інших представників американської влади.
Він також слідом за своїми колегами закликав Росію взяти участь у проекті ЄвроПРО, підкресливши, що це відповідає російським інтересам. Даалдер також запевнив, що система протиракетної оборони не спрямована і чисто технічно не може бути спрямована проти Росії, так що у жодній мірі не ставить під загрозу російський стратегічний потенціал, передає РІА «Новости».
Плани США щодо створення системи протиракетної оборони, яка надійно б захистила їх територію від балістичних ракет, є однією з головних проблем у російсько-американських відносинах. Зараз США мають два стратегічні райони ПРО на своїй території - на Алясці і в Каліфорнії. Росія має один позиційний район стратегічної ПРО - в районі Москви. Тепер США планують створити так званий третій позиційний район ПРО - в Європі. Фактично це означає створення глобальної системи ПРО і може змінити баланс сил у світі.
Плани США розмістити елементи ПРО в Польщі і Чехії раніше викликали різку критику з боку Москви. На чеській території передбачалося розмістити американський радар системи ПРО, а в Польщі - протиракетну базу США. Президент США Барак Обама і глава Пентагону Роберт Гейтс 17 вересня 2009 року оголосили про внесення коректив у плани щодо створення системи національної ПРО. При цьому США не відмовилися від розміщення наземних елементів ПРО в Європі, всього лише відтермінувавши початок їх розгортання до 2015 року.
Повністю позиційний район ПРО, включаючи наземну структуру, планується створити до 2020 року в чотири етапи. До моменту появи перших наземних об'єктів береги Європи патрулюватимуть військові кораблі США з ракетами-перехоплювачами на борту.
Росія і НАТО домовилися співпрацювати за проектом ЄвроПРО рік тому на саміті в Лісабоні, проте переговори зайшли в глухий кут через відмову США надати юридичні гарантії ненаправленого розгортання системи проти російських сил стримування.
Після зустрічі з президентом США Бараком Обамою, що відбулася 12 листопада в Гонолулу (Гаваї), глава російської держави Дмитро Медведєв заявив, що позиції Москви і Вашингтона далекі один від одного і сторонам доведеться продовжити консультації.
Минулого тижня Медведєв оголосив комплекс заходів військово-технічного і дипломатичного характеру, якими Росія відповість на розгортання системи ПРО в Європі. Одним із таких заходів передбачено розгортання в Калінінградській області ракетного комплексу «Іскандер».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом