Мало хто знає, що у столиці, на Татарці, є мусульманське кладовище. На ньому немає хрестів і всі написи – арабською. В усьому іншому воно виглядає, як і інші занедбані цвинтарі: ті ж огорожі, порослі бур'яном, і похилені кам'яні надгробки з пам'ятними написами. ForUm вирішив розповісти читачам про це загадкове місце, розташоване майже у центрі столиці, на вулиці Лук'янівській.
Площа мусульманського кладовища не велика – всього приблизно 200 могил, щільно прилеглих одна до одної. Обхід усієї території у нас займає не більше п'ятнадцяти хвилин.
Йдемо головною алеєю, яка розділяє цвинтар на дві нерівні частини. Нас супроводжує представник головної київської мечеті Смаїл Сафтаров. Він розповідає, що кладовище розташоване саме у цьому місці, оскільки у цьому районі столиці жили татари. Засноване воно не так давно, перед Другою світовою війною, і прослужило не довго – у 60-х роках ХХ століття поховання тут заборонили.
«Більшість похованих тут людей за національністю татари. Однак сказати, що кладовище «татарське», не можна. Офіційно воно вважається мусульманським, - пояснює Сафтаров. - По п'ятницях зазвичай сюди приходять родичі покійних, читають молитви. Мусульмани вірять у судний день, коли кожен відповість за свої діяння за життя. І якщо хтось у молитві попросить прощення покійному, тоді всі гріхи йому спишуть».
Далі прямуємо повз могил, які датовані 1957-1958 роками. Те, що на них півмісяці, а не хрести, помітиш не відразу.
«Немає божества, крім бога. Пророк Мухаммед – його посланник, - Сафтаров підходить до одного із пам'ятників і починає читати на ньому напис. При цьому ковзає пальцем по арабському напису справа наліво. - Це вважається традиційною ісламською фразою, яку пишуть на могилах».
«На цвинтарі мусульмани зазвичай читають 36-ту суру із Корану, просять духовної винагороди, - розповідає Сафтаров. - У нас на кладовищі прийнято ставити огорожі і пам'ятники, у цьому немає ніякого гріха. А ось будівництво склепів іслам не вітає. Також не можна тут сміятися – це знак неповаги до покійних. Зате можна пригощати, хоч традиції такої у нас немає».
У рядку арабської в'язі ми, на відміну від Смаїла, розуміємо лише цифрові острівці – роки життя покійного. Коли він їх зачитує, його пальці швидко змінюють напрямок – читає зліва направо.
Вдалині бачимо могили, на яких роками смерті вказані шістдесяті. Це одні із останніх поховань. Що цікаво, на багатьох пам'ятниках написи зроблені кирилицею. Мало того, нерідко зустрічаються і цілком слов'янські імена та прізвища. Наш гід пояснює це тим, що багато татар одружувалися на українках.
За словами Сафтарова, мусульманське кладовище абсолютно вільне для відвідування. Сюди частенько приходять молоді люди помилуватися панорамою столиці.
Ми теж вирішуємо подивитися на Київ з пагорба. Перед нами відкривається мальовничий панорама Подолу. Одне тільки псує краєвид – сміття, розкидане біля кострищ на вільних від могил ділянках. Кияни внадилися на цьому кладовищі влаштовувати барбекю.
На краю обриву натрапляємо на застережливі таблички: «Обережно! Зсув ґрунту».
Тим часом
Ар-Рахма стала резиденцією Муфтія України
Поблизу мусульманського кладовища буквально днями закінчилося масштабне будівництво київської мечеті «Ар-Рахма», що у перекладі з арабської означає «Милосердя». Ще місяць тому було важко повірити, що будівельні роботи будуть завершені вчасно.
2 листопада мечеть тільки почали облицьовувати спеціальними плитами, всюди шуміли відбійники, перфоратори і шліфувальні машини. Робочі носилися з будівельними інструментами у руках, видно, поспішали встигнути до дати відкриття – 2 грудня. І таки впоралися.
Мечеть «Ар-Рахма» побудована в історичній частині Києва – на горі Щекавиця. Цей район, у народі іменований «Татаркою», береже пам'ять про своїх колишніх жителів – мусульман, які компактно проживають тут з середини XIX століття. За словами Сафтарова, нова мечеть стане духовним центром усіх мусульман України. Також тут розташується резиденція Муфтія України – шейха Ахмеда Таміма.
Муфтій України шейх Ахмед Тамім
Фото Володимира Сіндєєва, а також надані Духовним управлінням мусульман України
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом