Індекс споживчих цін (ІСЦ) у жовтні в порівнянні з попереднім місяцем не змінився (за вирахуванням сезонного фактора знизився на 0,6%). Про це йдеться в аналітичній записці Національного банку України, повідомили ForUm'у в прес-службі НБУ.
У річному вимірі темпи зростання ІСЦ сповільнилися до 5,4%. З початку року ІСЦ зріс на 4,2%.
У НБУ наголосили, що основним фактором стримування зростання ІСЦ є високий урожай, зокрема, плодоовочевих культур. Найбільший внесок у спадну динаміку цін на сирі продукти, які у жовтні знизилися на 0,5% (-0,1 в П -.. вклад у зміну ІСЦ), відбувався завдяки здешевленню овочів і фруктів (на 6,2% і 3,1% відповідно).

У Нацбанку також повідомили, що ціни на групу товарів і послуг, що регулюються адміністративно, знизилися на 1,2% (-0,2 в П -.. вклад у зміну ІСЦ) за рахунок істотного здешевлення цукру (-11,9% за місяць), який входить до цього цінового індексу. Ціни іншої його складової - послуг ЖКГ - зросли на 0,3%. Практична незмінність ціни нафти на світових ринках обумовлює повільне зростання цін на паливо (0,4% за місяць). Усе це зумовило зниження небазового ІСЦ на 0,7% (-0,3 в П -.. вклад в ІСЦ), а його зростання в річному вимірі сповільнилося до 2,8%.

Основною причиною зростання базового ІСЦ у жовтні (на 0,6%, 0,3 в П -.. вклад в ІСЦ) є подорожчання продовольчих товарів з високим ступенем обробки (1,0% - зміна за місяць, 0,4 в П -.. вклад у базовий ІСЦ).

Зростання цін інших компонентів базового ІСЦ стримується в результаті зміцнення номінального обмінного курсу (10,9% з квітня цього року) і попиту, меншого, ніж потенційний рівень. Це частково компенсує зростання інфляції країн-партнерів, внаслідок чого вузький базовий ІСЦ за місяць зріс лише на 0,4%, у річному вимірі - на 2,9%.

Падіння індексу цін виробників (ІЦВ) на 1,8% у жовтні відбулося головним чином внаслідок зниження цін у сфері виробництва і розподілу електроенергії, газу та води (-6% - зміна за місяць, -1,2 в П -.. вклад у ІЦВ). Незначне уповільнення світової економічної активності призвело до зниження цін на продукцію основних експортоорієнтованих виробництв. Річні темпи зростання ІЦВ у жовтні сповільнилися до 16,3%.

Повний текст аналітичної записки розміщено на сторінці Офіційного інтернет-представництва Національного банку України.


Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

645