Економіка

Київ лідирує по конкурентоспроможності серед регіонів України

У рейтингу конкурентоспроможності регіонів України за 2011 рік, як і в попередні роки, перше місце посіло місто Київ. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, заявила директор Фонду «Ефективне управління» Наталія Ізосімова на презентації «Звіти про конкурентоспроможність регіонів України 2011».

На другому місці - Дніпропетровська область, до п'ятірки лідерів увійшли також Харківська, Київська і Донецька області.

Крім того, за словами експерта, хороший конкурентний рівень показали Запорізька, Одеська, Полтавська, Львівська області та м. Севастополь. Низькі позиції в рейтингу у Житомирській, Тернопільській, Чернігівській, Кіровоградській, Херсонській обл.

«Дослідження показало великий розрив між регіонами за такими критеріями, як інфраструктура, вища освіта та професійна підготовка, технологічна готовність, а також обсяг ринку, - говорить Ізосімова. - Крім того, кожна область за різними критеріями оцінки має різні показники: наприклад, м. Київ лідирує по інфраструктурі, вищій освіті, професійній підготовці, технологічній готовності, обсягу ринку, але займає останнє місце по інституціях. І, навпаки, у Тернопільській області, що займає 24-у загальну позицію національного рейтингу, непогані показники по інституціях, з охорони здоров'я, початкової освіти, з розвитку фінансового ринку».

При цьому опитані в регіонах топ-менеджери компаній зійшлися щодо ключових проблемних чинників ведення бізнесу: корупція та нестабільність державної політики, як і у 2010 році, входять у трійку головних проблем. Також, у 13 з 27 регіонів пріоритетною проблемою, як і в середньому по країні, названа податкова політика.

Ізосімова додала, що звіт про конкурентоспроможність регіонів уперше включив два нові компоненти - транспортну інфраструктуру і вищу освіту. Так, освітній рівень був конкурентною перевагою України завдяки доробку радянських часів, але в останні роки цю перевагу втрачено.

У свою чергу, транспортна інфраструктура країни, що включає найдовшу залізничну мережу в Європі і кілька великих морських портів, зношена на 70% -90% і несе збитки через недостатнє інвестування, монополізацію, застаріле регулювання. Країна також програє конкуренцію з транзиту через низьку якість логістики.

Як раніше писав ForUm, Україна посіла 82-е місце серед 142 країн у рейтингу «Індексу глобальної конкурентоспроможності».

Андрій Боярунець,