Економіка

Експорту української кукурудзи може перешкодити жук

Цього року в Україні зібрано рекордний урожай кукурудзи -17 млн. тонн. Тільки за останній місяць було експортовано 1,2 млн тонн цієї культури. За прогнозами експертів, у сезоні 2011-2012 Україна може зайняти третє місце у світі з експорту кукурудзи, забезпечивши світові ринки 12% необхідного обсягу. Але такі оптимістичні прогнози може затьмарити поширення шкідника - західного кукурудзяного жука. Про це повідомляє «УНН» з посиланням на головного державного інспектора з карантину рослин України, начальника Укрголовдержкарантину Вадима Симонова.

Уперше шкідника в Україні було виявлено 10 років тому в Закарпатській області, куди він потрапив з Європи. З того часу він почав поширюватися по країні і нести загрозу не тільки західним регіонам. Станом на початок листопада західний кукурудзяний жук поширений на території Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської та Хмельницької областей. Личинки харчуються корінням кукурудзи, що призводить до зменшення кореневої маси, поганого розвитку коріння і ураження їх хворобами.

Найбільше шкоди західний кукурудзяний жук завдає на тих полях, де відсутня сівозміна. При монокультурі кукурудзи, через 5-7 років після появи шкідника кількість полеглих рослин на полях, навіть при застосуванні інсектицидів, може досягати 35-40%.

«Західний кукурудзяний жук поширюється не тільки шляхом самостійних перельотів, а й рухомим транспортом. Тобто авіація, залізниця або автотранспорт стають розповсюджувачами цього небезпечного шкідника. Саме тому робота служби з карантину рослин на кордоні є важливою не тільки для збереження врожайності, а й для експортного потенціалу», - зазначив Симонов. Для запобігання подальшого розповсюдження жука по території країни, Державна служба з карантину рослин проводить низку заходів, у тому числі обов'язковий моніторинг територій.

Для виявлення даного шкідника проводяться візуальні обстеження посівів кукурудзи, а також виставляються феромонні пастки. Тільки за 9 місяців 2011 року в Україні завдяки таким методам були обстежені 202,3 тис. га.

«Враховуючи те, що зараз кукурудза стала культурою «стратегічного значення», ми приділяємо особливу увагу її безпеці. Фітосанітарна служба у межах своєї компетенції проводить належний фітосанітарний контроль імпортного насіннєвого матеріалу, яким забезпечуються українські аграрії», - додав головний державний інспектор з карантину рослин.

Подальше поширення шкідника по країні може загрожувати продовольчій безпеці країни, а отже й економічній ситуації.

Нагадаємо, уперше в Європі західного кукурудзяного жука було виявлено у червні 1992 року. За 19 років він стрімко заселив значну територію європейського континенту. У США західний кукурудзяний жук вважається одним з найбільш небезпечних шкідників кукурудзи і витрати на боротьбу з ним досягають 1 млрд доларів на рік.