У четверту суботу листопада в Україні вшановують пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Нашу країну в скорботі і пам'яті підтримують австралійці, американці, вірмени, греки, іспанці, італійці, канадці, португальці, серби, хорвати, чехи, французи. У тридцяти двох країнах українська діаспора разом з представниками влади та громадянського суспільства цих націй запалить свічки пам'яті жертв геноциду.

День пам'яті жертв Голодомору було встановлено Указом президента Леоніда Кучми у листопаді 1998 року. У 2006 році парламент України офіційно визнав Голодомор геноцидом українського народу, а наступного року Указом президента Віктора Ющенка закріплено нинішню назву - День пам'яті жертв голодоморів.

У 2010 році судовим розглядом завершилася кримінальна справа за фактом скоєння злочину геноциду. Суд визнав винними сім вищих керівників СРСР та УРСР і констатував, що за даними науково-демографічної експертизи загальна кількість людських втрат безпосередньо від Голодомору становить 3 мільйони 941 тисячу людей. Також було визначено, що через це не народилося 6 млн 122 тис. українців...

Здавалося б, чому до цих пір така пильна увага приділяється подіям минулих років. Відповім: щоб пам'ятали. А пам'ятати дійсно є що: Голодомор 1932-1933 років - це масовий штучний голод, який призвів до багатомільйонних людських жертв. У сільській місцевості на території сучасної України загинули мільйони людей (за винятком семи західних областей, а також Криму та Південної Бессарабії, що не входили в той час до УРСР). Також постраждали жителі і Кубані, переважну більшість населення якої становили українці.

Існує думка, що голод в Україні - це лише частина загальносоюзної проблеми. Дійсно, голод був за межами України. Але якщо взяти і зіставити карти найбільше уражених голодом регіонів і карти етнічного розселення українців, вони практично співпадуть. Тоді найбільше постраждали не тільки області, які станом на 1932 рік входили в УРСР, а також Кубань і Поволжя, де жило чимало українців. Це свідчить, що голод був направлений проти нас.

Аргументи на користь того, що голод був не тільки в Україні, свідчать тільки про одне - масштаби сталінського злочину колосальні. У цьому переконані не тільки українські історики, а й провідні зарубіжні дослідники. Наприклад, американські вчені Норманн Наймарк і Тімоті Снайдер говорять про Голодомор як про геноцид. Наймарк стверджує, що Голодомор був одним з декількох геноцидів, проведених Сталіним. (Прінстонський університет, США, видав книгу американського історика Нормана Наймарка «Сталінські геноциди», в якій досліджується Голодомор у СРСР 1932-1933 років, у тому числі на території України, - авт.).

Дослідження дозволяє стверджувати, що кремлівське керівництво було переконане - українське селянство є ворожою групою, яка повинна бути знищена. Вчений наводить й інші приклади геноцидів, за які мав би відповісти Йосип Сталін: розкуркулення, депортація і Великий терор.

Свідомо створений голод був інструментом придушення українського національно-визвольного руху, фізичного знищення українських селян. Справа в тому, що в перші двадцять років свого існування радянська влада постійно стикалася з величезним опором українського визвольного руху, повстання проти радянської влади охопили Україну. Наочно це можна побачити на карті-експозиції «Народна війна 1918-32 років», підготовленій київським міським товариством «Меморіал ім. В. Стуса».

Один з останніх таких бунтів відбувся у 1930 році. Павлоградське збройне повстання на Дніпропетровщині було одним з ударів українського селянства проти колективізації. Однак радянська влада робила все, щоб про нього ніхто не знав. Хоча Павлоградське повстання є однією з причин Голодомору 1932-1933 рр.

Йосип Сталін у своїх листах, описуючи ситуацію в Україні на початку 30-х років, зазначав, що ситуація тут загрозлива і є ризик втратити Україну, тому потрібно діяти. Очевидно, що цими «діями», спрямованими на те, щоб зломити український національний дух і селянський опір, став Голодомор.

Диктатор ставив собі дві мети. Перша - зломити селянство як клас, який перешкоджав втіленню комуністичних ідей і, на думку комуністів, був ретроградським, опирався колективізації, був занадто просякнутий ідеями про приватну власність. Друга - вдарити по національному рухові, який був, можливо, найбільш потужним на території СРСР і без ліквідації якого важко було говорити про якийсь розвиток СРСР.

Під час Голодомору Україна втратила мільйони: гинули кращі люди, інтелектуальна еліта, найбільш працездатна й цілеспрямована частина суспільства і практично був зламаний хребет нації. На генетичному рівні відбився страх перед владою, її всемогутністю. Тут навіть спостерігається певний «стокгольмський синдром», коли жертва себе аж надто сильно асоціює з катом, оскільки до цих пір багато людей, які живуть на територіях, що найбільше постраждали від Голодомору, зберігають лояльність в комуністичній ідеології. Це - страшні наслідки геноциду.

Але, чи може нація самовилікуватися? Так, хоч це і забере чимало часу. Українці повинні не просто чекати, коли поступово відійдуть у минуле наслідки тоталітаризму, а вже зараз проводити ефективну політику щодо їх подолання. Є дуже гарні приклади подолання нацистського минулого Німеччиною, тяжкого комуністичного минулого країнами Східної Європи та Прибалтики. Думаю, ми повинні орієнтуватися на них. А якщо просто чекати - все може повернутися. Саме тому до цих пір нові демократичні інститути і традиції в державі дуже нестійкі, часто виступають лише як прикриття для укорінених тоталітарних практик. Реабілітація радянського минулого все частіше стає платформою для відродження його методів у сьогоденні. Тому маємо тісне переплетення проблем історії та сучасності, без вирішення яких не можна говорити про серйозні перспективи на майбутнє.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1839