![Фантики наступають!](https://for-ua.com/static/images/previews/49/492666-2.jpg)
На сайті US National Debt (http://www.usdebtclock.org/) кожен бажаючий може переконатися в тому, що держборг США вже досяг 15 трлн. дол. і загрозливо зростає з кожною секундою.
Якщо вибрати найважливіші міжнародні приводи минулих днів, то це, безсумнівно, зміна політичного керівництва Італії, Греції і заява мінфіну США про те, що держборг США вже до кінця 2011 року знову досягне встановленої «стелі». Але якщо єврозону «лихоманить» вже не перший місяць, то перспектива економіки № 1 вдруге за рік опинитися перед загрозою дефолту спантеличила багатьох і не тільки в США.
«Ми повідомимо конгрес, коли рівень держборгу США відділятимуть від межі запозичень $ 100 млрд. За нашими розрахунками, це відбудеться у кінці поточного року або на початку наступного», - заявила заступник міністра фінансів США Мері Міллер.
Зазначимо, що у серпні Конгрес уже підняв планку запозичень на 2 трлн. дол. При цьому 10% від піднятої «стелі» - $ 238,3 млрд. - було витрачено вже в день голосування, 2 серпня. (Мабуть, така швидкість запозичень не снилася навіть українським урядам усіх часів і «кольорів»). Очевидно, що таким чином компенсували борги, які встигли зробити раніше (до першого підвищення планки боргу).
І це тільки початок. На соціальний протест і закриття рахунків у великих банках багатьох американців спонукала ініціатива Bank of America брати з власників дебетових карт $ 5 доларів щомісяця за обслуговування. І хоча згодом банк (а разом з ним Wells Fargo, JPMorgan Chase і Citigroup) відмовився від своєї ідеї, пояснивши рішення «реакцією клієнтів і зміненим ринком», осад, як мовиться, залишився.
Про проблеми найбільшої американської економіки вже досить відверто говорять в Китаї. Так, під час минулих дебатів офіційне китайське агентство «Синьхуа» видало на-гора гнівну тираду: «Уряд США має змиритися з тим болючим фактом, що старі добрі часи, коли він міг боргами виходити з усіх проблем, нарешті, минули. Йому також слід припинити стару практику «взяття в заручники» світової економіки заради передвиборної політики, залазячи в кишеню країнам, які працюють з прибутком, заради того, щоб замаскувати свій багаторічний бюджетний дефіцит».
Іншими словами, китайці дали зрозуміти, що навіть зростання гігантського держборгу і дефіциту бюджету вже недостатньо, щоб підтримати той рівень життя, до якого звикли американські споживачі.
По суті, реальних способів позбавитися від колосальних боргів і розгорнути ситуацію в американського керівництва не так уже й багато. При цьому кожен спосіб, чи то скорочення витрат на медицину для малозабезпечених і зниження податків (республіканці), чи то емісія, тобто включення друкарського верстата (демократи), має свої недоліки. Емісія викличе інфляцію, скорочення державних витрат загальмує і без того скромне зростання американської економіки (трохи більше 1%).
І це притому, що вже зараз, за даними Associated Press, 37% американців підтримує учасників протесту на Уолл-Стріт. Майже дві третини (58%) при цьому заявили, що розлютовані американською політикою. А то ще буде?
Звичайно, «ховати» долар ще рано і, швидше за все, конгресмени «поб'ють горшки», «зламають списи», але в черговий раз піднімуть планку держборгу. Та є низка «але». По-перше, наближаються президентські вибори, що супроводжуються хвилею популізму та гри на зниження шансів нинішнього президента на переобрання. А по-друге, Барак Обама повинен запропонувати новий план скорочення бюджетного дефіциту. Як жартував напередодні серпневого дефолту міністр фінансів США Тімоті Гайтнер, є тільки один основний, запасний і страхувальний план: «Конгрес повинен затвердити підвищення планки держборгу». Цього разу такий номер може не пройти.
Втім, повторимося, що навіть компроміс у Конгресі з приводу чергового підвищення планки держборгу нічого не говорить, що робити з уже наявними проблемами. Економіст, професор Нью-Йоркського університету Нуріель Рубіні вважає, що Штатам не уникнути дефолту найпізніше у 2013 році. Ще раніше американський «дисидент»-інтелектуал Ліндон Ларуш заявив, що американська криза, що почалася у 2007 році, «не має рішень в рамках існуючої системи. Кінець вечірки».
Ось чому КНР, Росія, Індія, країни Перської затоки поступово знижують присутність долара у своїх резервах. І тільки демарш греків, які спочатку мали намір провести референдум з питання жорсткої бюджетної економії, потім передумали, і, зрештою, оголосили дострокові перевибори, зупинивши у жовтні звичне скидання американських державних облігацій. Але, рано чи пізно, інвестори знову почнуть бити на сполох і виводити свої гроші назад.
Функції світової резервної валюти у долара поступово відбирає юань. Втім, є й альтернативний варіант: на багатьох форумах і соцмережах уже давно не є секретом можливий проект введення нової американської валюти - амеро, яка буде засобом платежу далеко за межами США (очікується поява Північноамериканського союзу, куди увійдуть також країни Південної Америки).
Чи готова Україна до американської кризи?
У цій ситуації зберігання коштів у доларах все більше нагадує сюжет відомого роману Достоєвського «Гравець». Бачачи, як молодій людині щастить в рулетку раз за разом, 75-річна баба радить йому негайно все «кинути, взяти скоріше гроші і йти». Інакше - все програє!
Але українці, схоже, доларові ризики не сприймають всерйоз. І загроза дефолту американської економіки не зупинила аномальні темпи скупки «зеленого» влітку. Навіть з урахуванням погашення валютних кредитів і літнього відпочинку за кордоном, щомісяця населення скуповувало в середньому на 800 млн дол більше, ніж продавало, що є нетиповою ситуацією для літа. Сумний рекорд був поставлений у вересні: перевищення купівлі готівкової валюти над її продажем становило 2 млрд дол. На таку ж суму спорожніли резерви НБУ. У жовтні, щоправда, ажіотаж трохи спав: перевищення покупки готівкового долара над його продажем банкам склало 1,4 млрд дол.
Таким чином, ініціатива Нацбанку - зменшити частку готівкового долара в обігу шляхом вимоги пред'являти паспорти при обміні валюти - частково спрацювала. Хоча традиція - зберігати, дарувати, відкладати долари - все ще залишається сильнішою від самих раціональних аргументів.
«Єдиний цінний папір в Україні, за котируваннями якого фізособи стежать з напруженою увагою, - це долар», - зазначив директор департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубіхвост. Усього ж під матрацами у громадян накопичилося близько 70 млрд дол США, підрахували в НБУ. Логіка підрахунку - проста: за рік населення купує у банків близько $ 12 млрд, а на депозити повертає лише $ 2 млрд, значить, решта $ 10 млрд осідають у громадян «в кубушці», на тлі якої черговий транш МВФ ($ 4, 5млрд), за який доводиться платити чималі відсотки, - просто сущі копійки.
Суто з економічної точки зору гроші, вкладені в долар, не працюють, а долар поступово знецінюється. Проілюструємо це твердження наступними цифрами.
Так, у жовтні ставки по гривневих депозитах на 3 місяці зросли на 10,2% (!), тоді як ставки за доларовими депозитами на аналогічний термін впали на 0,2%. І це - не межа. Остання ініціатива НБУ - збільшення норм резервування за короткостроковими валютними депозитами - також призведе до падіння ставок по них, кажуть банкіри.
Залишається тільки дочекатися статистики: чи відреагує населення на підвищені ставки по гривневих депозитах, чи, як і раніше, забиратиме гроші з банків, скуповуватиме валюту і кластиме під матрац.
По-друге, якби США хотіли забезпечити долар золотом, то його ціна за тройську унцію повинна становити не близько двох тисяч доларів, як зараз, а 6400 доларів.
Природно, що американське фінансове «цунамі», якщо воно вибухне, принесе Україні масу неприємностей, починаючи від погіршення умов надання кредитів на міжнародних ринках, і закінчуючи уповільненням економіки внаслідок зниження обсягів експорту. Зараз у НБУ достатньо резервів, щоб утримати стабільність гривні, каже голова НБУ Сергій Арбузов. Але при цьому додає - якщо не буде серйозних шоків на зовнішніх ринках.
Як нагадує заслужений економіст України Віктор Суслов, Україна прив'язала гривню до долара, тому «долар падає - гривня падає разом з ним». А, враховуючи слабкість євро, навряд чи він може стати альтернативою. Як не крути, а найбільш затребуваними залишаються «вічні» активи - земля, нерухомість і золото. Нарешті, чужі валютні війни можуть негативно позначитися на парі євро-долар, що породить економічні проблеми в Україні. Насамперед, йдеться про доларову інфляцію і підвищення цін на імпортну продукцію.
Експерти, схоже, свій вердикт долара вже винесли. Тепер слово за українськими громадянами: як скоро у них настане пробудження від доларових ілюзій?
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом