Стан золотовалютних резервів України перебуває під постійним контролем НБУ. Про це на засіданні правління Нацбанку заявила заступник глави НБУ Віра Ричаківська, передає кореспондент ForUm’ у.
«Розуміючи головне економічне призначення золотовалютних запасів, ми бачимо, що часто ця тема переходить у соціальну площину. Позиції золотовалютних резервів постійно розглядаються на різних політичних шоу, і нас постійно лякають: вони зменшуються, чекайте чогось. Ми повинні розуміти, що стан золотовалютних резервів – це архіважливо. За цю позицію відповідає Національний банк, і все перебуває під постійним контролем», - сказала вона.
Ричаківська повідомила, що НБУ постійно розробляє заходи, спрямовані на збільшення золотовалютних резервів України. Вона нагадала, що головні джерела їхнього збільшення – це оптимізація експортно-імпортних операцій, а також золото, зокрема, монетарне.
Вона також нагадала, що в Україні прийняте рішення, що НБУ повинен почати програму з видобутку золота.
«Ця програма розглядалася не один раз, і з моменту заснування Центробанку було кілька підходів до питання видобутку золота. Але у силу різних обставин програми затихали. Сьогодні ж щодо питання реалізації даної програми було прийняте розпорядження Кабміну і було вирішено передати підприємство «Північгеологія» в управління Національного банку», - зазначила Ричаківська і додала, що сьогодні правління НБУ розгляне і затвердить програму, згідно з якою почнеться видобуток золота з метою поповнення золотовалютного резерву. Зокрема, будуть вирішені організаційні питання, регламентація прийому-передачі цих специфічних активів, аудит вартості золота, яке буде взято на баланс НБУ, та інше. Вона підкреслила, що всі витрати на видобуток золота окупляться після втілення програми у життя.
Представник НБУ зазначила, що даний проект має ще й соціальну складову, оскільки будуть створені нові робочі місця і, відповідно, будуть розвиватися регіони.
Ричаківська також зазначила, що як другу складову збільшення золотовалютних резервів Нацбанк розглядає активізацію скупки золота у населення. На це спрямовані два законопроекти, які зареєстровані у парламенті. Одним із них пропонується внести зміни до Податкового кодексу України, зокрема, в оподаткування фізичних осіб та схему стягнення ПДВ.
«Я б хотіла, щоб ми відразу правильно розставили акценти: Центральний банк не шукає преференцій в оподаткуванні. Справа у тому, що сьогодні інші суб'єкти перебувають у дещо ліпшій ситуації, ніж Центральний банк. Що стосується ПДВ, то ми купуємо матеріали з ПДВ, і, відповідно, вартість золота стає вищою, а якщо ПДВ не стягуватиметься, то ми входимо в однакові ринкові ціни. І оскільки Нацбанк все одно виплачує у бюджет різницю між доходами та витратами, то вона все одно буде зарахована до бюджету, тільки через іншу систему», - підкреслила вона.
«Цей великий проект Нацбанку позитивно вплине на стан економіки країни у цілому», - резюмувала Ричаківська.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом