НБУ заборонив банкам відмовляти в обслуговуванні клієнтам-фізособам, якщо вони відмовляються вказати в анкеті дані про себе, не передбачені законодавством. Про це йдеться у роз'ясненні НБУ від 11.11.11, текстом якого володіє ForUm.

Як показав аналіз НБУ, у ході здійснення фінмоніторингу деякі банки вимагали від клієнтів-фізосіб надання додаткових даних, не передбачених законами і постановою НБУ №22 від 31.01.2011.

Зокрема, анкети містили запитання про види діяльності підприємства, на якому працює клієнт; сукупний дохід сім'ї; наявності серед родичів клієнта працівників або засновників банку; чи був клієнт керівником (власником) підприємства, яке збанкрутувало (ліквідовано); чи порушувалася проти клієнта кримінальна справа; чи застосовувалися проти клієнта штрафні санкції за порушення чинного законодавства; сімейний стан, вчений ступінь, наявність транспортних засобів.

У зв'язку з цим у НБУ пояснили, що відмова клієнтів вказати в анкеті окремі дані про себе, надання яких не передбачене законодавством, не може бути підставою для відмови банку в обслуговуванні таких клієнтів. У разі виявлення таких фактів регулятор буде давати їм належну оцінку, говориться у листі.

Разом з тим, додаткові дані, не передбачені законодавством, банки можуть отримувати від клієнта лише за умови, що перелік таких відомостей і готовність їх надання передбачені у договорі з клієнтом (наприклад: кредитний договір, договір на розрахунково-касове обслуговування тощо) При цьому банк зобов'язаний поінформувати клієнта, що їх надання не обумовлене вимогами законодавства.

Крім того, у НБУ звернули увагу банків на необхідність коректного зазначення в анкетах поняття «публічні діячі». Відповідно до ст. 1 Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму», публічними діячами є фізичні особи, які виконували або виконують певні публічні функції в іноземних державах.

При цьому у НБУ пояснили, що обсяг і терміни наданої клієнтом інформації залежать від рівня ризику клієнта, що визначається відповідно до внутрішніх програм банку. Зокрема, для клієнтів-фізосіб з невисоким ступенем ризику (мають один рахунок у банку на невелику суму або одержують соціальні допомоги або зарплату через банк) вказівки детальної інформації про рухоме і нерухоме майно не є обов'язковим.

Нагадаємо, банк, відповідно до законодавства України, зобов'язаний ідентифікувати клієнтів і здійснювати вивчення їхньої фінансової діяльності, відображаючи результати цієї роботи в анкетах клієнтів. Це необхідно для запобігання використання послуг банків для легалізації злочинних доходів і фінансування тероризму.

Обсяг наданих даних у процесі ідентифікації визначено ст. 9 Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму», ст. 64 Закону «Про банки і банківську діяльність», а також постановою НБУ №22 від 31.01.2011.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2833