Як стало відомо ForUm’ у від джерела у керівництві НБУ, українські компанії розглядають питання про масове виведення грошей із Кіпру та повернення їх в Україну.
У зв'язку з цим у НБУ вже готуються зміни до Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», якими пропонується дозволити нерезидентам відкривати не тільки інвестиційні, але і звичайні розрахункові рахунки. «Це дозволить зберігати гроші «іноземних компаній» в українських банках, які часто входять у фінансово-промислову групу, підконтрольну господарям самих «іноземних компаній», - зазначив співрозмовник.
За його словами, виведення грошей із Кіпру пов'язане з тим, що рейтинг країни падає. Це змушує багатьох українських бізнесменів переглянути своє ставлення до захищеності своїх вкладень в економіку цієї країни. Деякі із них серйозно розглядають можливість повернення інвестицій в Україну.
Нагадаємо, Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings у листопаді знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента Республіки Кіпр на два ступені - з A до BBB. При цьому агентство виставило «негативний» прогноз за рейтингом. Короткостроковий РДЕ Кіпру в іноземній валюті знижений з F1 до F3, говориться у повідомленні Fitch.
На думку Fitch, Кіпр не зможе залучити кошти на міжнародному борговому ринку для рефінансування облігацій, стікали у II півріччі 2011 р. і I півріччі 2012 р. агентство також підвищило прогноз щодо бюджетного дефіциту республіки до 7% ВВП за підсумками 2011 р. у порівнянні з 4%, що очікувалися у червні ц.р., ще до вибуху на острівній військово-морській базі, який сильно підірвав кіпрську економіку.
Раніше, наприкінці травня, Fitch знизив суверенний рейтинг Кіпру на три ступені, пославшись на боргову кризу у сусідній Греції, яка загрожує кіпрській банківській системі. Агентство вважає, що Кіпру, швидше за все, знадобиться державна допомога з боку партнерів по Євросоюзу для фінансування бюджетного дефіциту. Тепер рейтинг Кіпру, за версією Fitch, перебуває всього за два ступені від спекулятивної, або «сміттєвої» категорії.