Неспокійно стало в Європі: Греція на межі дефолту. Прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі зібрався у відставку після втрати більшості у парламенті і на тлі зростання боргових проблем в Італії. У Франції зростання зарплат президента і міністрів заморожено до 2016 року з метою зменшення бюджетного дефіциту.

Усе це не вселяє оптимізму українським олігархам, які завжди були впевнені, що їхні гроші на рахунках офшорних фірм, відкритих в європейських банках, надійно захищені. Але в міру того, як світові рейтингові агентства один за одним знижують рейтинги колись провідним державам, цей оптимізм тане. Наприклад, агентство Fitch цього року двічі знижувало рейтинг Кіпру (з АА-до ВВВ). Востаннє це сталося 10 серпня 2011 року (рейтинг був знижений відразу на два щаблі з А-до ВВВ з негативним прогнозом).

Обидва рази в Fitch зсилалися на боргову кризу в сусідній Греції, що загрожувала кіпрській банківській системі. Крім того, в Агентстві вважають, що Кіпру, швидше за все, знадобиться державна допомога з боку партнерів по Євросоюзу для фінансування бюджетного дефіциту.

Агентство також підвищило прогноз щодо бюджетного дефіциту республіки з 4% до 7% ВВП за підсумками 2011 р. Погіршення прогнозу пов'язане, головним чином, з вибухом на острівній військово-морській базі, який вивів з ладу найбільшу на острові електростанцію.

Рейтингові агентства Moody's, і Standard & Poor's протягом 2011 року також не раз знижували рейтинг Кіпру. Слідом за зниженням суверенного рейтингу Кіпру, Moody's 8 листопада оголосило про зниження кредитних рейтингів трьох провідних комерційних банків Республіки Кіпр - «Марфін попьюлар банку» - до рівня «Ва2» і на одну позицію «Банку Кіпру» і «Хелленік банку» - до рівня «Ва1». Таке рішення прийнято у зв'язку з наявністю у них значних боргових зобов'язань Греції і побоюваннями експертів, що кіпрський уряд обмежений в коштах і не зможе прийти їм на виручку в разі гострої необхідності. При цьому експерти агентства попередили, що падіння рейтингів може продовжитися.

Сьогодні рейтинг Кіпру зрівнявся з рейтингом Росії. Звичайно, можна тільки порадіти за нашого північного сусіда, рейтинг якого не змінюється вже більше року, і прогноз зміни рейтингу, як і раніше, позитивний. У Fitch пообіцяли підвищити суверенний рейтинг Росії після президентських виборів, якщо уряд посилить фіскальну політику і скоротить не нафтогазовий дефіцит бюджету. «Ми вважаємо, що проведення реформ не дуже ймовірне, але ніколи не знаєш, що буде після виборів, може, з'являться нові програми», - резюмував аналітик Fitch Едвард Паркер.

Самі кіпріоти сьогодні з надією дивляться в сторону Москви. За словами представника уряду республіки Стефаноса Стефану, Росія надасть Кіпру кредит у сумі 2,5 млрд євро, які будуть передані трьома траншами, починаючи з січня 2012 року. Стефану також зазначив, що російський кредит дозволить країні покрити свої середньострокові фінансові зобов'язання. Ці кошти виділяються на 4,5 роки під 4,5% річних.

Те, що рейтинг Кіпру - найбільшого інвестора в українську економіку - падає, змушує багатьох українських олігархів переглянути своє ставлення до захищеності своїх вкладень в економіку цієї країни. Деякі з них серйозно розглядають можливість повернення «інвестицій» на їх «історичну батьківщину» - Україну. Станом на 1 липня 2011 року, обсяг прямих іноземних інвестицій з Кіпру в Україну склав 11,6 млрд. дол.

За інформацією джерела ForUm'у в НБУ, «на численні прохання трудящих» Кіпру вже готуються відповідні зміни до Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україну». Ними пропонується дозволити нерезидентам відкривати не тільки інвестиційні, але і звичайні розрахункові рахунки. Це дозволить зберігати гроші «іноземних компаній» в українських банках, які часто входять у фінансово-промислову групу, підконтрольну господарям самих «іноземних компаній».

Так що найближчим часом можна сміливо очікувати збільшення припливу інвестицій з такого близького для нас Кіпру, а також з інших теплих островів, на яких сьогодні стає все спекотніше.

Олександр Новиков,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

805