У країнах БРІК (Бразилія-Росія-Індія-Китай) намічаються небезпечні економічні явища, подібні до тих, що призвели до економічної кризи в найбільш розвинених країнах світу. Про це заявив директор фінансових програм компанії IE Business School Ігнасіо де ла Торре в ексклюзивному коментарі кореспонденту ForUm'у.

За словами експерта, до таких явищ, перш за все, відносяться різке зростання кредитування, стрімке зростання цін на житло до рівня набагато вище наявного доходу, кредити під заставу переоціненої нерухомості.

Де ла Торре зазначив, що при цьому підвищення зарплат вимірюється двозначними цифрами, центробанки нездатні стримати «повінь» ліквідності, а облікові ставки невисокі.

«У результаті країни БРІК повторюють багато помилок Європи і США, які породили глобальну фінансову кризу. Це, серед іншого, «бульбашка» на ринку нерухомості, що підігрівається ліберальною монетарною політикою і банківськими кредитами. Це також інфляція, неминуча через колосальне зростання оборотного капіталу, який намагається наздогнати зростання цін», - сказав він.

«Це також надмірна залежність економіки від фінансового сектору, - каже фахівець. - Причини якої - нездатність приборкати зростання кредитів як частки ВВП, слабкі критерії видачі позик, сумнівна вартість заставного майна, а в Китаї - ще й зростаючий вплив тіньового банківського сектору. Причому ринки залежать від дешевих грошей: нульові облікові ставки ФРС США породили хвилю ліквідності, яка перетікає на дані ринки, загострюючи ситуацію.

Додатковий мінус-фактор полягає в тому, що для боротьби з кризою низка країн інвестувала у проекти з сумнівним ефектом». За словами де ла Торре, японці будували мости в нікуди, а в Іспанії з'явилися аеропорти без літаків.

«При цьому безпрецедентно зросла соціальна нерівність. Причина - неувага урядів до політичних заходів щодо забезпечення хоча б мінімальної соціальної згуртованості. У цьому плані варто було б приборкати інфляцію на ринку продовольства, що б'є по найбідніших верствах населення», - зазначив він.

У той же час аналітик констатує, що країни БРІК прагнуть не повторювати чужих помилок: так, центробанк Китаю домігся, щоб кількість угод із продажу житла знизилася на 10%, Бразилія ввела базову облікову ставку в 12,5%, РФ і Індія також підвищують облікові ставки.


«Але якщо не вжити більш радикальні кроки, ринки нерухомості перегріються і кредитно-іпотечна криза лютого 2007 повториться. А крах сегмента нерухомості і подальша банківська криза відгукнуться на інших секторах економіки. Попит на сировину впаде, а разом з ним експорт і з сировинних країн, і з держав-членів Організації економічного співробітництва та розвитку», - підсумував експерт.

Андрій Боярунець,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

873