Цікаво, як чутко тримає ніс за політичним вітром керівництво «Газпрому». Поки ще не закінчився цукерково-букетний період у відносинах між Росією і Україною, глава «Газпрому» Олексій Міллер запевняв журналістів, які зібралися у Римі, що «Північний потік» не несе ніяких загроз для транзиту російського газу по території України.
«Так питання не стоїть. Ці поставки (по «Північному потоку») будуть здійснюватися за новими контрактами», - сказав Міллер російським журналістами 16 лютого 2011 року.
А вже у червні, загадково посміхаючись, висловив упевненість, що транзит через Україну скоротиться на 20 млрд кубометрів. «Ви ж все, дорогі друзі, розумієте» - погодився він з розрахунками агентства "Інтерфакс" щодо перенесення транзитних обсягів.
Російські експерти навперебій почали підраховувати майбутні збитки України від скорочення транзиту російського газу. Звучали страшні прогнози втрат: від 700 млн дол на рік до повного припинення транзиту по території України.
І, о диво, 8 листопада на урочистому пуску першої нитки «Північного потоку» офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов сказав, що обсяги газу, який піде по новому маршруту, є додатковими, законтрактованими «Газпромом» до вже існуючих. І, зауважте, ні слова про Україну ні під час, ні після.
Я спочатку теж трохи розгубився: то кому ж вірити? Та що я, навіть шановне агентство «Фітч» і те спрогнозувало у день відкриття «Північного потоку» збитки для «Нафтогазу» і можливе зниження його рейтингів до «нижче плінтуса».
Але дуже схоже, що мовчання «Газпрому» не випадкове, і переговорний процес з «українськими друзями» все-таки близький до завершення при обопільному задоволення сторін. Але це вже зовсім інша історія. А поки що ніякі газові пристрасті у зв'язку з «Північним потоком» ні Україні, ні її нафтогазовому монополісту не загрожують.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом