Запуск підводного трубопроводу «Північний потік» практично не вплине на Україну. Про це кореспонденту ForUm'у заявив експерт-політолог Олександр Палій.

«Цей проект виключає в першу чергу транзитні країни - Польщу і Білорусь. На Україну він практично не впливає, оскільки наша ГТС орієнтована, насамперед, на споживачів півдня Європи. Газ по «Північному потоку» йде на північ, тому він відніматиме в української ГТС відсотки тільки у разі запуску другої гілки», - зазначив він.

На думку експерта, Україна як була, так і залишиться основним транзитером російського газу до Європи. «Було 80%, стане - близько 70%, але це не дуже серйозний вплив. РФ підписала довгострокові контракти, у тому числі з півднем Європи, які неможливо забезпечити за допомогою механізмів «Північного потоку», - сказав він.

Палій підкреслив, що значно більш небезпечний для України «Південний потік». «Але сьогодні цей проект фактично впав у колапс. Про це росіяни не дуже люблять говорити, але це так. Головна причина: ЄС відмовляється надати цьому проекту привілейований статус, наданий «Північному». Це означає, що на «Південний потік» поширюватиметься дія так званого третього пакета ЄС», - зазначив але.

«Це таке європейське законодавство, яке вимагає, щоб газ і газопровідні мережі належали різним компаніям, щоб не було монополії, і щоб до цих газопроводів можна було допускати сторонніх постачальників. Крім того, ЄС вимагав, щоб «Південний потік» міг працювати в режимі реверсу. Для «Газпрому» це категорично неприйнятна ситуація, щоб газ конкурентів йшов по побудованих за російські гроші трубах. У РФ вже говорять, що розвиватимуть китайський напрямок замість європейського і т.д. Фактично мова йде про відмову від «Південного потоку», - підкреслив він.

Крім того, на думку Палія, «Південний потік» створює величезну проблему для Туреччини, яка не хоче втрачати свій практично монопольний статус у торгівлі близькосхідними нафтою і газом. «Тому у неї немає бажання давати дозвіл на прокладку труби по своїй зоні в Чорному морі. А географія Чорного моря така, що тут або Туреччина, або Україна... Удар «Північного потоку» припав, в основному, на Білорусь. А Україна залишиться транзитером і нам не потрібно боятися цього «Північного потоку», - підсумував експерт.

Як раніше повідомляв ForUm, урочиста церемонія, присвячена початку постастачання російського газу європейським споживачам з підводного трубопроводу «Північний потік», відбулася у вівторок на німецькому узбережжі Балтійського моря в місті Любмін.


Символічний вентиль білого кольору розкрутили президент Росії Дмитро Медведєв, федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель, прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, прем'єр-міністр Франції Франсуа Фійон.

Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

359