28 жовтня 2011 р. в FATF прийнято рішення про виведення України із «сірого списку». Подальший моніторинг ситуації буде продовжений Комітетом Ради Європи «Монівел». Про це в коментарі ForUm'у заявив заступник голови правління НБУ Ігор Соркін.

Це пов'язано з тим, що Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму» (набув чинності у серпні 2010 р.) усунув раніше виявлені FATF невідповідності в українському законодавстві, додав представник НБУ.

Він нагадав, що у 2009 р. Комітет Ради Європи «Монівел» затвердив перелік невідповідностей законодавства України міжнародним стандартам, у тому числі, щодо ідентифікації клієнтів, відсутність вимоги з особливої уваги до фінансових операцій так званих «публічних діячів» (фізосіб, які виконували певні публічні функції в іноземних державах - Ред.) і пр.

«У зв'язку з відсутністю в Україні прогресу щодо усунення даних недоліків, на початку 2010 року FATF було прийнято рішення про включення України в так званий «сірий список» країн, моніторинг за якими здійснювався безпосередньо FATF», - пояснив Соркін.

Заступник голови НБУ також уточнив, що з метою виконання норм зазначеного Закону Нацбанк своєю постановою № 22 від 31.01. 2011 р. вніс зміни до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу. Зокрема, в діючу з 2003 р. форму анкети клієнта банку - фізичної особи відповідно до норм Закону були додані дві нові позиції: про належність його до «публічних діячів», а також про наявність «контролера» даної особи. Інших суттєвих змін в анкету не вносилося. Як і раніше, обов'язок щодо заповнення анкети покладено на банки, а не на клієнтів, підкреслив Соркін.

Обидва документи - зазначений Закон та постанову НБУ № 22, а також інформація щодо їх практичного застосування надавалися у 2011 р. для аналізу експертам FATF, і були сприйняті позитивно, резюмував Соркін.

Як повідомлялося раніше, Національний банк пояснив введення вимоги про пред'явлення фізичними особами паспортів при валютообмінних операціях виконанням рекомендацій Міжнародної організації з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, отриманих злочинним шляхом (FATF).

У НБУ також підкреслили, що інформація, одержувана банками при ідентифікації клієнтів-фізосіб, які здійснюють валютообмінні операції, є банківською таємницею, має обмежений доступ і може бути розкрита третім особам лише за рішенням суду або в інших передбачених законодавством випадках.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

576