Вільна торгівля між Україною та ЄС, угода про яку зараз готується, є потенційною загрозою для ринку СНД.

Про це, як передає кореспондент ForUm'у, заявив сьогодні заступник генерального секретаря ЄврАзЕС, відповідальний секретар Митної комісії Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану Сергій Глазьєв у ході відеомосту Москва-Київ-Кишинів-Єреван-Астана на тему: «Зона вільної торгівлі – перший крок на шляху до Євразійського союзу?»

За його словами, окремим питанням у контексті ЗВТ у рамках СНД є співпраця учасників угоди з третіми країнами. «Так, занепокоєння викликає одночасне бажання України створити ЗВТ з Євросоюзом. Якщо ці дві торгові зони будуть існувати одночасно (ЗВТ з СНД і ЗВТ з ЄС. - Ред.), то це призведе до припливу європейських товарів не тільки в Україну, а й до країн-учасниць ЗВТ з СНД. У подібному випадку ми будемо змушені задіяти захисні механізми, допустимі угодами у рамках ЗВТ з СНД», - зазначив Глазьєв.

На його думку, у той же час учасники ЗВТ з СНД теоретично можуть вступати у режими вільної торгівлі з третіми країнами, але «якщо це не загрожує нашим спільним інтересам».

Він також підкреслив, що у цілому питання співпраці з третіми країнами вимагає дуже чіткого врегулювання у частині походження товару. «Можу навести приклад поставок продукції із Китаю, яка потрапляла до нас з українським маркуванням. Подібні приклади є і щодо турецьких товарів. Угода щодо ЗВТ – чутлива система, і подібні приклади можуть її розмивати і дестабілізувати», - пояснив Глазьєв.

Заступник генерального секретаря ЄврАзЕС також додав, що з часом країни-учасниці ЗВТ з СНД «будуть поступово йти від вилучень, а у майбутньому – і від захисних заходів».

«Багатостороння система, яка приходить на зміну двостороннім договорам, буде більш стійкою. Зберігається принцип роботи без імпортних мит і кількісних обмежень, але у той же час поки що зберігаються основні вилучення із режиму вільної торгівлі – щодо цукру, алкоголю, тютюнової продукції. Також країни-підписанти залишають за собою право застосування захисних заходів, це відповідає нормам СОТ», - підсумував Глазьєв.

Як раніше повідомляв ForUm, 18 жовтня прем'єр-міністри країн-членів СНД підписали у ході засідання глав урядів СНД у Санкт-Петербурзі угоду про створення зони вільної торгівлі.

20 жовтня Україна і Європейський Союз погодили основні параметри торговельної частини Угоди про асоціацію.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

509