Нацбанк почав перевірки банків та їхніх обмінних пунктів на предмет порушення правил валютообмінних операцій або маніпуляції з отриманими від клієнтів даними. До банків-порушників будуть застосовуватися санкції, аж до позбавлення ліцензії на валютообмінні операції, заявив глава НБУ Сергій Арбузов в інтерв'ю «Економічним вістям».

За його словами, вже сьогодні кілька банків тимчасово позбавлені права здійснювати такі операції. У НБУ також планують підключати до таких перевірок правоохоронні органи і обіцяють жорстко реагувати на діяльність валютних міняйл. «Кілька відкликань ліцензій та кримінальних справ проти міняйл і їхніх посібників із банків - і ситуація зміниться кардинально», - упевнений Арбузов.

Що стосується завдання утримання валюти в країні і банківської системи, то, за словами Арбузова, Нацбанк діє кількома способами. У першу чергу, Нацбанк прагне обмежити вплив тіньового ринку на готівковий ринок валюти за допомогою паспортизації валютообміну. «Пояснити необхідність такого рішення просто - якщо на рік населення купує у банків близько $12 млрд, а на депозити повертає лише $2 млрд, виникає питання - куди діваються решта $10 млрд? Припустімо, половина (хоча це і завищена оцінка) лягає під матраци. Значить, як мінімум, $5 млрд йде у тіньовий сектор економіки», - підрахував глава регулятора.

При цьому у Нацбанку встановили, що «через існування певного зазору у курсах долара в Росії та в Україні проводилися операції з ввезення та продажу в Україні готівкового рубля, за який купувався долар і їхав у Росію». Зупинити відтік цих коштів також допоможе паспортизація валютообміну, упевнені у НБУ.

У цілому Арбузов зазначив, що за перші кілька днів дії нових правил обміну валют попит на долари і євро скоротився у 4 рази. Він також нагадав, що вимога перевірки резидентності клієнта, який обмінює валюту, міститься у Декреті Кабміну про систему валютного регулювання 93-го року, і він чинний до цих пір. «Проблем з виконанням цієї норми не було наприкінці 90-х. Гарантую, проблем не буде і сьогодні», - запевнив Арбузов.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

745