У четвер, 13 жовтня, Президент України Віктор Янукович підписав Закон №3795-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав кредиторів і споживачів фінансових послуг». Закон набуде чинності на наступний день після його опублікування.

«Прийняття цього Закону дає можливість забезпечити баланс і однаково високий рівень правового захисту прав як кредиторів, так і споживачів фінансових послуг, зменшити кредитні ризики і, відповідно, знизити процентні ставки за кредитами. Крім того, ми сподіваємося, що прийняття нового закону також сприятиме зменшенню кількості проблемних кредитів, створенню сприятливих умов для розвитку кредитування банками реального сектору економіки та підвищенню інвестиційної привабливості країни», - зазначив у коментарі ForUm'у заступник голови НБУ Ігор Соркін.

Закон не встановлює нові права кредиторів і споживачів, а створює правові умови для реалізації вже передбачених законодавством прав, підкреслив Соркін.

Заступник голови НБУ уточнив, що прийнятий Закон передбачає законодавчу заборону на надання споживчих кредитів в іноземній валюті та посилення захисту інтересів позичальників. Зокрема, кредитору забороняється встановлювати у договорі про надання споживчого кредиту будь-які збори, платежі, відсотки, комісії, які не є послугою і не передбачені чинним законом. Відповідні умови договору будуть визнаватися нікчемними.

Крім того, згідно з нормами прийнятого закону, кредитор не має права відмовити позичальникові у прийнятті платежу у разі дострокового повернення споживчого кредиту, а також встановлювати додаткову плату у зв'язку з достроковим поверненням кредиту.

Крім цього, законом удосконалюється процедура банкрутства, звернення стягнення на заставне майно боржника та реалізації проблемної заборгованості. З цією метою вносяться зміни до Законів України «Про виконавче провадження», «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», «Про іпотеку», «Про банки і банківську діяльність», а також до низки кодексів України.

Зокрема, законодавчо закріплено вимогу про необхідність повідомлення арбітражним керуючим комітету кредиторів про час, місце та умови продажу заставного майна (шляхом направлення рекомендаційного листа з повідомленням про вручення). Також Закон передбачає стягнення заставного майна на основі виконавчого напису нотаріуса.

Прийнятий Закон дозволить посилити відповідальність недобросовісних позичальників за шахрайство з кредитними ресурсами і незаконні дії з заставним майном, а також усунути основні прогалини у законодавстві, які створювали грунт для невиконання недобросовісними боржниками своїх зобов'язань, навіть при достатньому рівні їхньої платоспроможності, констатував Соркін.

Нагадаємо, 22 вересня Верховна Рада України прийняла закон у цілому в редакції, у якій були враховані пропозиції Президента. За ухвалення законопроекту проголосували 239 народних депутатів.

Даний Закон розроблявся за участю представників Національного банку, оскільки його прийняття має сприяти забезпеченню стабільного функціонування та подальшого розвитку банківського сектора.

Експерти і банкіри оцінили прийняття цього документа як позитивне і довгоочікуване рішення для банківської системи. «Ми вважаємо, що фундаментально цей закон буде мати позитивні наслідки для банків, оскільки він зменшить кредитні ризики (таким чином, знизяться процентні ставки за кредитами, суми початкових внесків і вимоги до заставного майна позичальників), допоможе у роботі з проблемною заборгованістю і, в цілому, створить більш сприятливі умови для кредитування в Україні», - зазначила у коментарі «Корреспонденту» Анастасія Туюкова, аналітик Dragon Capital.

На думку голови правління «Правекс-Банку» Сергія Наумова, прийняття даного закону є першочерговою умовою повноцінного відновлення кредитування, підкреслив він у коментарі «Дзеркалу тижня. Україна».

Глава НБУ Сергій Арбузов назвав прийняття даного Закону вагомим досягненням останнього часу не тільки для Національного банку, а й для всієї банківської системи. «Ситуацію, при якій один із найбільш розвинених секторів нашої економіки, банківський, не мав чітко встановлених правил гри у ключовому сегменті своєї діяльності, навряд чи можна було назвати адекватною», - зазначив голова НБУ в інтерв'ю «Дзеркалу тижня. Україна».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

860