У НБУ достатньо інструментів, щоб сприяти поліпшенню платіжного балансу, у тому числі і за рахунок заходів щодо утримання капіталу в країні та інструментів залучення нових ресурсів, заявив голова Національного банку Сергій Арбузов.
«Сьогодні Центробанк сповідує не практику утримання курсу, а політику згладжування курсових коливань. Якщо ми бачимо, що дисбаланс попиту та пропозиції на міжбанківському ринку викликаний не ситуативними, а системними факторами, то ми йдемо за тенденцією. Поки правильність цієї політики підтверджується досить стабільним курсом», - зазначив Сергій Арбузов в інтерв'ю «Економічним вістям».
За його словами, прогнози НБУ щодо платіжного балансу залишаються позитивними, хоча і були відкориговані у бік зменшення. У них також враховується подальше уповільнення світової економіки та зниження цін на світових товарних ринках, що призведе до скорочення надходження експортної виручки. Частково ці втрати будуть компенсуватися очікуваними високими обсягами експорту зернових нового врожаю, висловив припущення голова регулятора.
Зокрема, Арбузов спрогнозував у 2011 році збільшення дефіциту рахунку поточних операцій до 4-4,5% щодо ВВП (у порівнянні з 2% у 2010 році). У першу чергу, це збільшення відбудеться через високі темпи зростання імпорту товарів. «І якщо у першому півріччі вони були обумовлені, насамперед, збільшенням закупівель природного газу, то у другому півріччі головним чинником виступає стрімке зростання неенергетичного імпорту, зокрема, продукції машинобудування», - підкреслив глава НБУ. За його словами, ця тенденція пояснюється збільшенням урядом своїх капітальних витрат у зв'язку з необхідністю підготовки до Євро-2012.
Також внаслідок погіршення ситуації на світових фінансових ринках до кінця 2011 року у НБУ очікують зниження припливу іноземного капіталу в країну за фінансовим рахунком. Але Національний банк готовий до такого розвитку подій, підкреслив Арбузов.
Що стосується ситуації з платіжним балансом у 2012 році, то вона, за словами Арбузова, залишається невизначеною і залежатиме від багатьох факторів. Зокрема, продовження співпраці з МВФ, здатності світової економіки успішно подолати поточну кризу, зміни умов постачання газу із Росії та інших. «Але у базовому сценарії ми прогнозуємо, що приплив капіталу буде достатнім для фінансування дефіциту поточного рахунку», - констатував голова регулятора.
У 2012 році, за оцінками глави НБУ, дефіцит поточного рахунку не дуже зміниться у порівнянні з даними цього року. За його прогнозами, з одного боку, триватиме зростання великими темпами неенергетичного імпорту товарів, що буде стимулюватися інвестиційним і споживчим внутрішнім попитом. З іншого боку, позитивні ефекти на поточний рахунок дадуть приплив туристів на Євро-2012 і скорочення закупівель природного газу.
Нагадаємо, Національний банк України у своєму макроекономічному огляді (серпень 2011 року) спрогнозував зростання ВВП у 2011-му і 2012 роках на рівні попереднього прогнозу – 5 ± 0,5% і 4 ± 0,5% відповідно.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом