Ефект від укладення угоди про ЗВТ з ЄС у2012 році складе 0,42% зниження ВВП. Таку думку висловив заступник міністра економіки України, уповноважений КМУ з питань співпраці з СНД Валерій Мунтіян на конференції: «Митний союз чи Зона вільної торгівлі з ЄС - безальтернативний вибір України?»
«Існуюча модель Євросоюзу не має права на життя», - зокрема, сказав він і додав: «Усі критерії Маастрихтського договору, за яким створювався ЄС, порушені».
У той же час Мунтіян вважає, що Україна багато втрачає через те, що не інтегрується до Митного союзу. «Тому ми спільно з російськими колегами домовилися про такий варіант інтеграції, як ЗВТ, угода про яку, як ми сподіваємося, буде підписана вже 18 жовтня у Санкт-Петербурзі». Він підкреслив, що це не означає, що потрібно втрачати європейський напрям. «Частка ЄС у нашому товарному експорті також не мала - 27%», - додав експерт.
Мунтіян вважає, що при створенні ЗВТ з Росією ВВП України зросте приблизно на 2,5%. Але, за його словами, треба ретельно вивчити умови вступу. «Ми зацікавлені у таких моментах, як скасування у рамках ЗВТ експортних мит на нафту і нафтопродукти, надання нам російського газу за внутрішньоросійськими цінами, скасування загороджувальних заходів РФ проти вітчизняних товарів на загальну суму $670 мільйонів. Також забезпечення завантаження нашої ГТС транзитним газом. При цьому обсяг промислового виробництва після вступу у ЗВТ з СНД, за прогнозами, зросте на 35%», - зазначив він. За словами експерта, це можливо за рахунок кооперації з таким великим проектам, як реконструкція магістральних трубопроводів у Росії, реконструкція та модернізація підприємств «важпрому» СНД і т.д.
Мунтяін також підкреслив, що у питанні вибору зовнішньополітичних пріоритетів України потрібно бути дуже обережним. «У числі факторів – те, що зараз у світі триває системна криза, за три роки якої світова економіка втратила 50 трильйонів доларів, у той час як зараз річний глобальний ВВП становить всього 62 трильйони доларів США», - зазначив він. За його словами, питання про інтеграцію у якісь союзи постає тоді, коли немає власних ресурсів. «У нас цих ресурсів недостатньо, але вони є у СНД, зокрема, у Росії. Майже 40% нашого товарного експорту йде до країн Митного союзу, у тому числі 28,5% – у РФ (за підсумками восьми місяців 2011 року)», - підсумував експерт.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом