У найближчі шість місяців банки можуть проінвестувати в іпотечний ринок до 20 млрд. грн., заявив в інтерв'ю «Економічним вістям» глава НБУ Сергій Арбузов.


За його словами, процес відновлення іпотечного кредитування в країні рухається одночасно в двох напрямках: створення спеціалізованої іпотечної компанії під крилом Ощадбанку, і створення державної страхової компанії під крилом Кабміну.


«Зрозуміло, що для нас пріоритетом було створення іпотечної компанії, для Кабміну - страхової. Йшов діалог, і ми домоглися того, що гроші будуть виділені на обидва проекти одночасно. І протягом декількох тижнів Ощадбанк зможе оголосити про створення іпотечної компанії», - розповів Арбузов. Керуватимуть іпотечною компанією представники Ощадного банку. Незважаючи на те, що в уряду кожна гривня на рахунку, ніяких непорозумінь з Мінфіном у регулятора немає, додав глава НБУ.


Зі свого боку Нацбанк готовий виступити одним з учасників процесу шляхом рефінансування іпотеки учасників ринку, підкреслив Арбузов. Але навіть без участі регулятора вже є попит на іпотечні облігації, які будуть випущені під забезпечення іпотечними портфелями спочатку держбанків, а потім комерційних банків, які приєднаються до них. «Це і банки, для яких цікаві нові інструменти вкладення вільної ліквідності, і закордонні інвестфонди», - спрогнозував глава НБУ.


У свою чергу, держбанки і компанії, що беруть участь у програмі іпотечного кредитування, страхуватимуть свої ризики і ризики своїх клієнтів у держкомпанії. За словами Арбузова, це буде значний інвестиційний ресурс, який можна буде направляти або у визначені урядом проекти, або повертаючи ліквідність комерційним банкам. При цьому глава НБУ підкреслив, що «якщо акціонером підприємства є держава - вона має повне право визначати, де страхувати свої ризики. До того ж виплати держкомпанії будуть, фактично, гарантовані бюджетом».


Коментуючи перспективи ринку нерухомості, Арбузов зазначив, що охочих мати власне житло після кризи менше не стало. Крім того, якщо друга хвиля кризи докотиться до України, то в такій ситуації важливо знайти спосіб переорієнтувати металургійну промисловість на внутрішній ринок, створивши умови для споживання металу в країні. Кращий спосіб для цього - реанімація будівельної галузі, впевнений Арбузов.


«Я впевнений, що якщо встановити адекватні кредитні ставки, то попит на такі позики обов'язково буде. Крім того, держбанки можуть запропонувати і недороге житло - націоналізованим банкам у спадщину дісталося багато недобудов і будівельних майданчиків, які можна і потрібно забудувати, запропонувавши ринку адекватні ціни на житло та іпотечні кредити», - упевнений Сергій Арбузов.


За оцінками глави НБУ, при правильному підході в найближчі 6 місяців в іпотечний ринок може бути проінвестовано до 20 млрд. грн. «Ми ведемо переговори з багатьма банками, і вони вже сьогодні готові заводити під цей проект значні суми, якщо буде забезпечено роботу механізму щодо рефінансування виданих іпотечних позик», - резюмував Арбузов. Він також зазначив, що до програми вже готовий приєднатися «Райффайзен Банк Аваль».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

489