Народний депутат, член наглядової ради НБУ Василь Горбаль вважає, що в банку повинна бути можливість конфіскувати майно. Про це він заявив в ексклюзивному коментарі кореспонденту ForUm

У той же час, Горбаль зазначає, що банк повинен бути максимально лояльний. «Співробітники банку повинні вникати в кожну ситуацію індивідуально», - сказав він.

Що стосується позичальників, то, за словами нардепа, їх «ніхто не намагається обділити». «Принцип про те, що банк зобов'язаний знати свого клієнта, повинен поширюватися на всіх», - підкреслив він.

Крім того, Горбаль зазначив, що банківське співтовариство неодноразово акцентувало увагу на необхідності прийняття закону про захист прав кредиторів. «Про це нам говорили і міжнародні фінансові інститути, і організації, що працюють в Україні. Цей же законопроект нам рекомендували прийняти ще під час кризи 2008-2009 років», - сказав нардеп.

Як повідомляв ForUm, двадцять другого вересня парламент прийняв закон «Про захист прав кредиторів і споживачів фінансових послуг». Перший раз нардепи прийняли його ще 8 липня 2011 року, але Президент ветував цей документ і повернув його з цілим переліком поправок.

З одного боку, свіжоприйнятий документ посилив захист прав українців у відносинах з комерційними банками. Так, наприклад, скасовано кримінальну відповідальність за надання неправдивої інформації фізособами при оформленні кредиту або субсидії. Крім того, якщо Президент підпише цей закон, банки не зможуть відмовити позичальникам у праві на дострокове погашення кредиту або штрафувати їх за це.

Нові нормативи дозволять вільніше зітхнути і боржникам по іпотеці: банк зможе зажадати дострокового погашення кредиту, тільки якщо позичальник заборгував за три місяці, а не за один, як раніше. Більше того, якщо банк все-таки зажадав від боржника достроково погасити іпотечний кредит, то на пошук грошей дається 2 місяці (60 днів), а не 30, як у старому законі.

Найбільше суперечок і побоювань викликала норма про те, що стягнення застави може проводитися за виконавчим написом нотаріуса. Фактично це означає, що банк може відібрати у боржника майно, яке той оформив як заставу, відразу ж після рішення суду і без участі виконавчої служби. Тобто, якщо сьогодні суддя постановив забрати заставлене майно - завтра до вас вже прийдуть. За словами юристів, таким чином нардепи спростили процедуру виселення з квартир позичальників, які не в змозі виплачувати свій борг по кредиту на житло.


Сергій Одаренко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

510