Експерт Віктор Лисицький схвалює прийняття закону «Про захист прав кредиторів і споживачів фінансових послуг». Про це він заявив в ексклюзивному коментарі кореспонденту ForUm'у.
«Я вважаю цей закон принципово правильним. Такі ж норми діють у всіх цивілізованих і розвинених країнах світу», - сказав він і додав: «Чому так чинять розумні держави? Та тому, що тим самим вони, зрештою, захищають не права кредиторів, а права вкладників».
Лисицький зазначив, що під час розгляду структури балансів у банківській системі в цілому, і кожного банку окремо, можна побачити, що своїх коштів у них набереться всього відсотків 10%. «А все решта - це залучені кошти, насамперед, депозити», - сказав він.
«І якщо банк поставлений у таке ідіотське становище, що не може належним чином, достатньо швидко й ефективно, затребувати кошти назад, він по суті справи обманює вкладників», - сказав експерт і додав: «А це недобре. Банк без захисту прав вкладників - це все одно що безстатева людина».
Як повідомляв ForUm, двадцять другого вересня парламент прийняв закон «Про захист прав кредиторів і споживачів фінансових послуг». Перший раз нардепи прийняли його ще 8 липня 2011 року, але Президент ветував цей документ і повернув його з цілим переліком поправок.
З одного боку, свіжоприйнятий документ посилив захист прав українців у відносинах з комерційними банками. Так, наприклад, скасовано кримінальну відповідальність за надання неправдивої інформації фізособами при оформленні кредиту або субсидії. Крім того, якщо Президент підпише цей закон, банки не зможуть відмовити позичальникам у праві на дострокове погашення кредиту або штрафувати їх за це.
Нові нормативи дозволять вільніше зітхнути і боржникам по іпотеці: банк зможе зажадати дострокового погашення кредиту, тільки якщо позичальник заборгував за три місяці, а не за один, як раніше. Більше того, якщо банк все-таки зажадав від боржника достроково погасити іпотечний кредит, то на пошук грошей дається 2 місяці (60 днів), а не 30, як у старому законі.
Найбільше суперечок і побоювань викликала норма про те, що стягнення застави може проводитися за виконавчим написом нотаріуса. Фактично це означає, що банк може відібрати у боржника майно, яке той оформив як заставу, відразу ж після рішення суду і без участі виконавчої служби. Тобто якщо сьогодні суддя постановив забрати заставлене майно - завтра до вас вже прийдуть. За словами юристів, таким чином нардепи спростили процедуру виселення з квартир позичальників, які не в змозі виплачувати свій борг по кредиту на житло.
Сергій Одаренко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом