За дев'ять місяців цього року населення купило валюти на 9,9 млрд доларів США більше, ніж продало, проте велика частина цієї валюти пішла у тіньову економіку. Про це розповів в інтерв'ю «КП в Україні» перший заступник голови НБУ Юрій Колобов.

«1,8 млрд доларів люди розмістили на депозитах у банках, валютні кредити зменшилися на 2 млрд доларів, - зазначив Колобов. - А де решта 6,1 млрд доларів, або в еквіваленті 48,6 млрд гривень? На думку багатьох експертів, з якими не можна не погодитися, велика частина цієї валюти пішла у тіньову економіку, тобто із цих коштів не сплачено ні копійки податків. А «паспортизація» валютообміну допоможе нам відрізнити покупку валюти населенням від покупки тіньовим сектором».

Заступник голови НБУ підкреслив, що основна мета зміни правил обміну готівкової валюти - неухильне виконання вимог чинного законодавства. А саме статті 6 Декрету «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», яка прямо забороняє продаж валюти нерезидентам. «Нерезиденти можуть лише здійснити зворотний обмін раніше проданої валюти, пред'явивши сертифікат, який підтверджує продаж валюти», - нагадує він. За словами Колобова, саме через те, що при продажу валюти фізична особа-нерезидент отримує сертифікат на бланку суворої звітності, а резидент - просту квитанцію, резидентність потрібно підтверджувати і при продажу валюти.

При цьому заступник глави Нацбанку вважає, що природа появи на ринку «мінял» сьогодні інша.

«У дев'яностих роках ґрунтом для роботи «мінял» був дефіцит валюти, - пояснює Колобов. - Люди просто не могли її купити. Сьогодні в обмінних пунктах банків черг немає, а валюти - у надлишку. У цьому легко переконатися, зайшовши у будь-яке відділення банку».

За його словами, «кількість скарг з боку населення на відсутність валюти на нашу лінію довіри, яка працює з 2008 року, останнім часом не збільшилася». «Природа появи сьогоднішніх «мінял» - інша. Це - тіньова економіка. Але з нею, точніше, з її проявами, має боротися не НБУ, а МВС і податкова. Так що у наявності незаперечний факт, що ажіотаж не на міжбанківському валютному ринку, а у спекулянтів», - упевнений Колобов.

Нагадаємо, раніше Національний банк своїм листом №28-211/3864-11318 уточнив перелік документів, за якими банки зобов'язані ідентифікувати особистість і резидентність клієнта.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

534