З моменту запровадження правил ідентифікації клієнтів при обміні валюти Нацбанк заощадив понад 0,5 млрд. доларів резерву, позбавивши «тіньовий» сектор можливості користуватися цією послугою. Про це у коментарі «УНІАН» заявив голова Національного банку України Сергій Арбузов.
«За ці дні ми вже заощадили понад півмільярда доларів із резервів», - підкреслив він. За його словами, економія валюти пов'язана з обмеженням можливості її обміну для «тіньового» сектора.
«Попит населення задовольняється, і черг в обмінках немає. А «тіньовий» бізнес, який на цьому ринку був, він просто не може сьогодні скористатися цією послугою, як раніше користувався», - заявив глава регулятора.
Арбузов також зазначив, що у Нацбанку розглядають можливість розширення переліку документів, необхідних при обміні валюти. При цьому він уточнив, що це торкнеться тільки фізосіб-резидентів. «Те, що у наших силах, це збільшити перелік документів, які можна пред'являти при продажу для резидентів. Ми думаємо над цим», - сказав глава НБУ.
Щодо нерезидентів, які мають право тільки продавати валюту і здійснювати її зворотний викуп при виїзді з території України, такий крок не має сенсу, додав Арбузов. «Для нерезидента це не має сенсу. Бо якщо нерезидент поміняє без документа, то він потім не зможе купити (валюту)», - сказав Арбузов. При цьому він зазначив, що Нацбанк не планує запроваджувати якісь обмеження сум для обміну валюти з пред'явленням документів.
Нагадаємо, раніше Національний банк своїм листом №28-211/3864-11318 уточнив перелік документів, за якими банки зобов'язані ідентифікувати особистість і резидентність клієнта.
Відповідно до листа, резидентність підтверджується для фізичної особи-резидента паспортом громадянина України; паспортом громадянина України для виїзду за кордон без позначки, яка підтверджує постійне проживання за кордоном; посвідченням особи без громадянства для виїзду за кордон, виданим в Україні; посвідченням біженця, отриманим в Україні; паспортом іншої держави з позначкою про наявність дозволу на постійне проживання разом з видом на постійне проживання. Для фізичної особи-нерезидента: національним паспортом громадянина іншої держави, паспортом громадянина України для виїзду за кордон з позначкою у паспорті про постійне проживання за кордоном.
При здійсненні операції на суму до 50 тис. грн. банк (фінустанова) зобов'язаний знімати копію тільки першої сторінки паспорта громадянина України. У разі пред'явлення фізособою іншого паспортного документа, банк, крім першої сторінки, знімає також копію сторінки, у якій зазначена позначка про постійне місце проживання. Копії цих документів підшиваються у документах для банку разом з документами про здійснення валютно-обмінних операцій.
Відповідно до ст. 60 і 62 Закону «Про банки і банківську діяльність», інформація про діяльність і фінансовий стан клієнтів (резидентів та нерезидентів), яка стала відомою банку у процесі їх обслуговування, є банківською таємницею, має обмежений доступ і може бути розкрита третім особам тільки у встановленому законодавством порядку (наприклад, за рішенням суду).
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом