У той час, коли ЖЕКам немає за що латати діряві труби, власті Святошинського району витрачають гроші на сонячні батареї, які, за словами експертів, навряд чи окупляться. Ідея по суті хороша, але реалізувати її потрібно, як мінімум, на загальноміському рівні, вирішивши попередньо законодавчі колізії. Закон про зелену енергетику прийнято, але на практиці його задіяти майже неможливо через бюрократію чиновників і небажання енергетичних монополістів віддавати ласий шматочок.

Після підвищення комунальних тарифів голова КМДА Олександр Попов заявив, що відтепер голови районів звітуватимуть перед мешканцями за те, куди були витрачені додатково кошти, що надійшли. За його задумом люди повинні були наочно переконатися, що їхні гроші витрачені недаремно.
 
Кожен районний голова розтлумачив вказівку по-своєму. Найдальші пішов Сергій Рюмшин, який очолює Святошинський район. З його легкої подачі будинок на вулиці Булгакова, 17 частково відключили від комунального енергопостачання. І від Дня незалежності всі сходові майданчики, а також адресна табличка на будинку висвітлюються за рахунок електроенергії, що надходить від сонячних батарей, встановлених на даху цього будинку.
 


- Спочатку всі додаткові кошти йшли на розрахунок з боргами, - розповідає Сергій Миколайович. - На поліпшення житлового фонду не залишалося й копійки. Вирішили почати з найменшого: в десяти будинках замінили звичайні 60-ватні лампочки на 6-ватні світлодіодні. Витрати відразу ж зменшилися в 10 разів! Компанія «Sanlit» запропонувала нам ще кращий шлях: взагалі відмовитися від енергопостачання «Київенерго» і встановити на дахах будинків сонячні міні-електростанції.

На подив багатьох, районна влада прислухалася до цієї пропозиції і профінансувала пілотний проект на вул. Булгакова. За її вказівкою на даху будинку № 17 змонтували сонячні панелі.
 

- У цьому під'їзді ми замінили лампочки на 2-ватні. Усього їх 22 штуки плюс підсвічування номера будинку, - говорить Сергій Рюмшин. - Сонячної енергії вистачає з лишком. При бажанні цієї потужності було б достатньо на освітлення ще 77 ламп.

У планах району розробити лампочки зі спеціальним цоколем нестандартного розміру. Тоді красти їх буде безглуздо - вони не підійдуть до жодних приладів.

За словами голови району, весь проект обійшовся в 10 тис. грн. За його розрахунками, ці гроші повинні окупитися за 4-5 місяців.

- До сьогоднішнього дня половина квартир були підключені до комунальної мережі - крали енергію, - обурюється голова. - Але тепер цього не буде. Навіть, якщо хтось підключиться, сонячна батарея не потягне телевізор, холодильник та інше.

До речі, на докори критиків, мовляв, Україна не настільки сонячна країна, щоб енергії нашої зірки вистачило на цілорічне електропостачання будинку, він відповідає, що батареї живляться не від самого сонця, а від світла. До того ж батарея має властивість накопичувати електроенергію. І якщо раптом стане темно, лампочки світитимуться ще три доби.

- У мерії сміються над нами і нашими проектами. Ми ж тим часом цілий під'їзд освітлюємо безкоштовно, - ділиться досягненнями голова району. - Жарти жартами, але якщо перевести на таке освітлення всі під'їзди Святошинського району, ми заощадимо 3 млн грн.

Сергій Рюмшин переконує, що якщо дозволять фінансові можливості і буде міська підтримка, можливе розширення сонячної мережі по району вже цього року.

- Я пропонував цей проект і Олександру Попову, і Мазурчаку (перший заступник голови КМДА. - Авт.). Вони зацікавилися. Коли з'явиться час, приїдуть подивитися, - розповідає Сергій Миколайович. - Якщо програму енергозбереження затвердять на міському рівні (а це передбачено Стратегією розвитку Києва), то вже до кінця цього року плануємо встановити сонячний колектор у дитсадку № 254 на 280 місць з цілодобовим режимом роботи. Це дозволить відмовитися від комунальної подачі гарячої води.

«Мартин Босий та в брилі»

Кореспондент ForUm'у сходив у гості в «сонячний будинок». Біля під'їзду мене зустріла головний інженер РЕО-1 Лідія Опанасенко з електриком. Заходимо всередину, на сходовому майданчику біля ліфта темінь, хоч око виколи. На вулиці тим часом сонце в зеніті.
- Датчики реагують на сутінки - як тільки стемніє - вмикається світло, - виправдовується Лідія Василівна. - Реальну ж картину в під'їзді вони не фіксують.


Виходимо на дах. Чотири сонячні панелі встановлені прямо над шахтою ліфта. На вигляд вони нагадують скляні панелі, розміром з півметра на метр. Чорного кольору. Встановлені під легким нахилом, так що їх видно навіть із землі. Від панелей йдуть в різні боки дроти.
 

За словами Лідії, як тільки поставили сонячні батареї, на одному з поверхів сталася НП. Місцевий житель обірвав усі проводи. Виявилося, він був підключений до комунального електропостачання – тобто, крав електроенергію. І як тільки під'їзд перевели на сонячне живлення, його квартира виявилася знеструмлена.

- До нас уже люди з усього району приїжджали - фотографували скельця на даху. Тут труби діряві - нема за що залатати, а вони з цими сонячними батареями носяться. Мартін Босий та в брилі, - зітхає на прощання Лідія Василівна.

Тетяна Ернст, екоархітектор:

- У нас в Україні хоч і є закон про зелену енергетику, прийнятий рік тому, але немає механізму, щоб задіяти його на практиці. Сонячні батареї стануть вигідними тільки тоді, коли зайву енергію (а влітку вона завжди є) можна буде здавати в загальнонаціональну мережу. А взимку, коли потужності батареї не вистачатиме, отримувати її назад. Чому в усьому світі це можливо, а у нас ні?

Що стосується будинку на Булгакова, 17, то якщо вони не будуть «зливати» надлишок в загальну мережу, цей проект ніколи не окупиться.

Борис Коробко, директор НПП «ОМ», що займається альтернативними видами енергетики:

- Встановлювати сонячні батареї на дахах будинків є сенс тільки тоді, коли вони підключені до загальнонаціональної мережі. Звичайно, ви можете поставити індивідуальну накопичувальну систему на акумулятор. І потім брати додаткову енергію, коли і скільки вам потрібно. Але справа в тому, що під час зарядки акумулятора багато енергії втрачається. До того ж, коли акумулятор вже заряджений, зайву енергію знову дівати нікуди. Загальнонаціональна мережа по суті - бездонний акумулятор. Головне, щоб працював механізм: як її потім звідти забрати.

З використанням сонячних батарей на даху будинку ваші потреби споживання стають мінімальними. Приміром, якщо електрика до вас йде з Донбасу, вона, пройшовши крізь низку трансформаторів, несе великі втрати. У даному ж випадку - втрати мінімальні.

Що стосується багатоповерхівки на Булгакова, то навіть якщо заставити такими батареями весь дах - цього все одно не вистачить, щоб забезпечити енергією всі поверхи.

Ми якось хотіли встановити в Києві сонячну електростанцію на шість кіловат, щоб на її прикладі розтиражувати цей проект по всьому місту і по всій Україні. Але коли звернулися до інституту, який займається підключенням до загальних мереж, нам дали зрозуміти - Київенерго не дозволить нам цього зробити. Наші обленерго стали приватними і їм плювати на державні інтереси.

На наш погляд, у Києві варто було б використовувати теплові насоси. Хоча б для того, щоб оптимізувати споживання тепла. Ми навіть розглядаємо проект будівництва такої установки біля ТЕЦ-6 на Троєщині. Така програма дозволить заощадити близько 1 млрд куб. м газу на рік.

Як це працює?

Але можна виробляти енергію, знімаючи тепло із звичайної води зі ставка чи озера. Приміром, у Тернополі для цих цілей побудували ціле штучне озеро (по ньому навіть вітрильники ходять). Електростанція закачує воду з озера в теплообмінник з другим контуром - фреоном або іншим газом, що легко закипає. Фреон досягає точки кипіння вже при мінус 40 ˚ С. А від температури води з озера він закипає і поготів. Потім отриманий пар направляють в компресор. Там його стискують, від чого він нагрівається до +70 ˚ С. Уже на наступному теплообміннику це тепло переходить у воду, яку і використовують для опалення.

Проекти

Ще коли Черновецький був при владі, він підтримав ідею будівництва до Євро-2012 київських вітряних станцій. Проектна потужність була 100 МВт.

Перший варіант будівництва планувався у Вишгороді. Потім вирішили будувати в Чорнобильській зоні. Але всі ці плани завершилися нічим.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2081