Україна унікальна, тому що може спокійно забезпечити харчові потреби 500 мільйонів людей. Про це в ексклюзивному коментарі кореспонденту ForUm'у заявив президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко під час 5-ї щорічної конференції «Food industry forum».
«Україна може вже в найближчі роки виробляти приблизно втричі більше продуктів харчування», - зокрема, сказав він. Для цього, зазначив Козаченко, потрібне політичне рішення - забрати у регіональних властей невластиві їм функції з регулювання ринку, а також на рівні всієї країни переглянути список «соціальних» продуктів і конкретизувати цей перелік за окремими товарними позиціями, а не за окремими категоріями.
Крім того, експерт вважає, що необхідне активне використання таких нових для українського харчового ринку інструментів, як хеджування і товарні диревативи.
У той же час Козаченко зазначає, що на сьогоднішній день Україна не забезпечує харчові потреби навіть власного населення. Причина цього, зазначив експерт, не в сільському господарстві і харчовій промисловості, а в тому, що українці не здатні купувати для себе достатню кількість продуктів. «У той же час політики перекладають відповідальність за слабкість споживання на виробників», - додав він.
Козаченко нагадав, що в Україні 12% вартості харчової продукції постачальники фактично дотують державі через різні обмеження на рентабельність, тоді як у Європі ситуація зворотна: частка держпідтримки собівартості продукції складає 20%.
«Так, 20 вересня Кабмін підписав з виробниками продуктів харчування, а також з торговими мережами Меморандум про недопущення зростання ціни на харчову продукцію. Зокрема, торговельні та реалізаційні націнки обмежені рівнем 10-12%, що в свою чергу впливає на вартість закупівлі у первинного виробника, знижуючи його прибутковість і ліквідність. І в підсумку має негативний вплив на ринок у цілому», - сказав експерт.
За його словами, такі основні культури, як пшениця і ячмінь, сьогодні для виробників збиткові, оскільки прибутковість становить мінус 12%, кукурудзи - 4%, соняшнику - 0%.
Козаченко також підкреслив, що вперше в історії Україна почала імпортувати хліб. «Різко впала частка внутрішніх виробників на вітчизняному ринку дитячого харчування - до 10%» - додав він.
Андрій Боярунець,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом