Голова Національного банку Сергій Арбузовне виключив, що банкам дозволять здійснювати обмін валюти на незначну суму без пред'явлення клієнтом паспорта.
«Зараз ми аналізуємо ситуацію на ринку й обговорюємо доцільність таких заходів. Ми не виключаємо, що через деякий час, коли громадяни звикнуть до нових правил, і всі хвилювання вляжуться, ми дозволимо банкам здійснювати обмін валюти на незначну суму без пред'явлення клієнтом паспорта», - заявив глава НБУ в інтерв'ю «УНІАН». У той же час, він поки не уточнив, яку суму валюти можна буде обміняти без паспорта.
Також Арбузов розповів, що дані ксерокопій паспортів громадян, які залишаються в банках після обміну валюти, є банківською таємницею і розкриваються тільки в порядку, передбаченому Законом «Про банки і банківську діяльність». Податкова служба або Держфінмоніторинг зможуть витребувати ці дані тільки за рішенням суду.
Що стосується правил обміну валюти іноземними громадянами, то для них ніяких змін немає, заявив Арбузов. «І тоді, і зараз вони мають право тільки продавати валюту і здійснювати її зворотний викуп при виїзді з території України. Вільного продажу валюти іноземцям у нас не було з 1993 року», - зазначив він.
Відповідаючи на запитання, чим були викликані нові правила обміну валюти, Арбузов уточнив, що, по-перше, обов'язкова перевірка банками резидентності особи обмінювати валюту існувала з 1993 року, згідно Декрету Кабінету Міністрів «Про систему валютного регулювання і валютного контролю». Однак банки не дотримувалися лімітів здійснення валютообмінних операцій однією особою протягом дня в одному банку (не більше 80 тис. грн.).
За словами Арбузова, це призводило до того, що «будь-яке підживлення інфляційних очікувань громадян або пожвавлення «тіньового» сектору економіки створювали ажіотажний попит на готівкову валюту і приводили до її вилучення з банківського обороту». «Тому, ми прийняли рішення збільшити ліміт валютообмінних операцій з 80 тис. до 150 тис. грн, але при цьому посилити контроль над їх здійсненням», - заявив глава регулятора.
По-друге, як зазначив Арбузов, практика обміну валюти за паспортом існує в Італії, Угорщині, Греції, Китаї, Японії, Росії, Болгарії та деяких інших країнах. По-третє, директиви FATF вимагають від держав, у яких розрахунки здійснюються з використанням значного обсягу готівкових коштів, контролю над тим, щоб клієнти не використовували ці кошти в злочинних цілях.
Нагадаємо, з 23 вересня фізособа може обміняти в одному банку валюту протягом дня на суму 150 тис. грн, а не 80 тис. грн, як було раніше. При цьому банки зобов'язані будуть вносити зазначені дані в систему банківського обліку, щоб забезпечити контроль за дотриманням ліміту операцій. Повна ідентифікація клієнта, який проводить валютообмінну операцію, здійснюватиметься при сумі операцій від 50 тис. грн. При проведенні валютообмінної операції на суму до 50 тис. грн у фінансовому документі вказуватиметься прізвище, ім'я, по батькові клієнта. Для цього він повинен пред'явити документ, що засвідчує його резидентність.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом