Голова Національного банку Сергій Арбузов упевнений, що дискусія між банками та податковою дозволить вирішити всі проблемні питання і домогтися реальних результатів. Про це, як повідомляє кореспондент ForUm'у, Арбузов розповів у ході семінару «Особливості та тенденції оподаткування банківської діяльності у 2011 році. Практика впровадження і використання положень Податкового кодексу України».

Звертаючись до учасників семінару, голова Нацбанку сказав, що такі зустрічі – хороший привід спільно проаналізувати важливі питання, які турбують і банкірів, і податківців. «Є багато спільних завдань, від виконання яких залежить досягнення кількісних орієнтирів економічного розвитку нашої держави, визначених Президентом України Віктором Януковичем», - підкреслив Арбузов.

Головний банкір країни зазначив, що саме банки здатні надати ресурси для стабільного підйому економіки України. На його думку, «це вимагає чіткої координації дій грошово-кредитної і фіскальної політики, тобто тісної співпраці між Нацбанком як одного із регуляторів фінансового ринку та органами держави, які відповідають за фіскальну політику держави, – Міністерством фінансів і Державною податковою службою України».

Арбузов зазначив, що останнім часом діалог з податковими органами стає все більш конструктивним. «Разом ми впроваджуємо єдині підходи і вирішуємо проблемні питання, пов'язані з оподаткуванням банків».

Глава НБУ розповів, що свідченням цього співробітництва є позитивні результати у спільній роботі над положеннями і нормами Податкового кодексу України. «Йдеться про запровадження єдиного підходу у визнанні доходів і витрат за кредитними, депозитними і валютними операціями як у бухгалтерському, так і в податковому обліку».

Він підкреслив як позитив той факт, що «досягнуті домовленості щодо визначення оподаткування результатів діяльності за операціями з цінними паперами на основі бухгалтерського обліку, якщо оподаткування таких операцій не прописано податковим законодавством».

Окрему увагу глава Нацбанку приділив виробленню спільної позиції щодо визначення бази для формування страхових резервів, а також тому, що була проведена серйозна робота з формування критеріїв безнадійної заборгованості, яка може списуватися банками за рахунок страхових резервів. «Ми високо цінуємо і домовленості щодо механізму оподаткування операцій переуступки боргу. Водночас ще не всі проблемні питання вирішені», - сказав Арбузов.

Він також озвучив три головних загальних завдання для банкірів і податківців. Зокрема, глава Нацбанку зауважив, що існує необхідність в оптимізації кількості податків і спрощення бази оподаткування: «Вона повинна бути зрозумілою і чіткою. Нагадаю: сьогодні банки платять близько 15 податків, кожен із яких має свої об'єкти, базу оподаткування, складні методики її розрахунку, а також звітність. Через це банки змушені вкладати додаткові кошти в інформаційні бази, технологічне забезпечення, підготовку персоналу. У підсумку це позначається на вартості кредитування реального сектора економіки».

Глава Нацбанку підкреслив, що час диктує необхідність максимально зблизити вимоги різних регулюючих органів щодо трактування суті операцій і визначення результатів діяльності банків у бухгалтерському та податковому обліку. «Звідси наше друге спільне завдання – подальше удосконалення Податкового кодексу для зближення податкового та бухгалтерського обліку», - зазначив Арбузов і додав, що саме тому Нацбанк пропонує прискорити роботи з визначення єдиного підходу.

Крім того, головний банкір країни вказав на необхідність перегляду підходів до визначення вартості основних засобів і їх амортизації на основі вимог бухгалтерського обліку та із застосуванням відповідних коефіцієнтів. «Чекаємо на погодження Державною податковою службою України Переліку розрахунково-касового обслуговування банків, розробленого Національним банком», - сказав Арбузов.

Третім важливим і перспективним завданням голова Нацбанку назвав створення єдиної інформаційної бази: «Сформувавши її на засадах бухгалтерського обліку, ми зможемо оперувати інформацією, розрахованою за уніфікованими підходами, які відповідають світовим стандартам».

Також Арбузов зазначив, що, на жаль, досі залишається неврегульованим питання списання банками безнадійної заборгованості за активними операціями. «Окремі податкові органи інтерпретують цю норму Податкового кодексу таким чином, що вона набуває протилежного змісту і не може застосовуватися. Внаслідок цього гальмується виконання Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Багате суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». Переконаний, що ми повинні якомога швидше вирішити це питання», - підкреслив глава Нацбанку.

Тим не менше, Арбузов зауважив: незважаючи ні на що, Україна впевнено йде шляхом реформ. «Президент України поставив перед виконавчою владою амбітні цілі, яких потрібно досягти. Серед них особлива увага приділяється подальшому вдосконаленню оподаткування в Україні. Справа за їх реалізацією, і зробити це ми можемо тільки разом, тільки об'єднавшись», - резюмував головний банкір країни.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

717