Народний депутат України, перший заступник голови парламентського комітету з питань бюджету, регіонал Владислав Лук'янов вважає основною перешкодою для зростання української економіки «міцно затягнутий юридичний зашморг на шиї держави». Про це він заявив в ексклюзивному коментарі кореспонденту ForUm'у.

«Питання забезпечення енергоносіями - болюче для країни, і якщо, скажімо, нафтопродукти вона може купувати на конкурентній основі, вибираючи між різними постачальниками, то газ надходить від монополіста, від якого ми залежимо, і юридичний зашморг на шиї України затягнутий дуже міцно. І ця проблема заважає рости нашій економіці», - зокрема, сказав він.

Крім того, за словами експерта, «ціна питання» у разі перегляду цих контрактів - 1,5-2% зростання ВВП на рік. У грошовому еквіваленті це складає 412 доларів за 1000 куб.м (ціна газу) помножені на річний імпорт (більше 30 млрд. куб.м).

«Таким чином, цифра перевищує 12 млрд. доларів. Газ можна було б купувати як мінімум удвічі дешевше, і вивільнені гроші були б ну ніяк не зайвими, враховуючи, що ставки газового транзиту зафіксовані на весь час дії договору, і ми не можемо їх змінювати», - підкреслив Лук'янов, і додав: «Заміну настільки дорогому паливу потрібно шукати у внутрішніх ресурсах - нарощувати власний видобуток, відроджувати вугільну промисловість, виводити шахти на проектні потужності та рентабельність».

«Саме шахтарі своєю тяжкою працею здатні посилити енергетичну безпеку країни», - переконаний він.

Як раніше писав ForUm, 5 вересня прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україні буде виконувати контракти із закупівлі та транзиту газу, укладені у 2009 році між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром», до тих пір, поки не буде досягнута домовленість про їх зміну, і ніякої «газової війни» з Росією не буде.

6 вересня Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна фактично підготувала матеріали для вирішення у міжнародному арбітражі газового спору з Росією про умови постачання і транзиту газу.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

325