Американець Трой Девіс, визнаний винним в убивстві поліцейського у 1989 р., був страчений у середу у місті Джексон (штат Джорджія) за допомогою смертельної ін'єкції.

Справа Девіса стала однією із найгучніших і затяжних судових процесів у США за останні роки і привернула увагу світової громадськості. Багато правозахисних організацій вважають, що вина засудженого не була доведена.

За кілька годин до страти Верховний суд США відхилив останню апеляцію адвокатів Девіса. У середу тюремна влада відмовила йому у проханні пройти перевірку на детекторі брехні. Раніше на цьому тижні у проханні про помилування Девісу відмовила Рада з помилування штату Джорджія. Американець мав бути страчений ще у 2007 р., проте з тих пір виконання вироку тричі відкладалося.

Почалося все 19 серпня 1989 року, коли на парковці одного кафе у місті Савана (штат Джорджія) зав'язалася бійка. Поліцейський Марк Макфейл, який підробляв охоронцем, вирішив втрутитися і захистити бездомного, якого били. У відповідь один із нападників двічі вистрілив у правоохоронця. За словами деяких свідків, після цього в убивці навіть з'явилася усмішка на обличчі. Макфейл загинув на місці, у нього залишилися дружина і двоє малолітніх дітей.


За підозрою у скоєнні злочину затримали 20-річного Троя Ентоні Девіса. Через два роки над ним відбувся суд. Сім свідків під присягою розповіли, що бачили, як той стріляв у поліцейського. Ще двом він нібито сам розповів про вбивство. Балістична експертиза встановила, що кулі були випущені із пістолета, який раніше вже використовувався Девісом в іншій перестрілці. Молодого чоловіка засудили до смертної кари.

Фізичних доказів провини Девіса - зброї і відбитків пальців - виявлено не було. Проте на судовому процесі через два роки дев'ять осіб свідчили проти нього. Пізніше семеро свідків відмовилися від своїх свідчень, заявивши, що на них чинився тиск.

Страта проходила на тлі масових протестів громадськості. Прихильники Девіса організували кампанію на його підтримку. В Інтернеті за скасування вироку зібрали близько мільйона підписів. Маніфестації пройшли у багатьох містах США, у тому числі у Вашингтоні та Нью-Йорку.

Девіс не попросив спеціальної останньої вечері. Останні години він провів у товаристві друзів, родичів і тих, хто його підтримував. В останні дні засуджений виглядав бадьоро, багато молився і чекав рішення про пом'якшення вироку. Однак йому ввели смертельну ін'єкцію, і до 11 ранку він помер.

На страті були присутні дружина, батько і син загиблого Макфейла. Перед виконанням вироку Девіс звернувся до них: «Я не винен у вбивстві вашого сина, батька і брата. У мене тоді не було зброї. Благослови Господь вас і ваші душі». Але ці слова не пом'якшили серця родичів. Після страти вдова Макфейла Джоан заявила, що у Девіса було достатньо часу, щоб довести свою невинуватість. А раз це не вдалося, значить, він винен.

За матеріалами: «ИТАР-ТАСС», «Русская газета», «BBC», «Reuters»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1471