НБУ вдосконалив і лібералізував порядок готівкових валютно-обмінних операцій, відповідно до умов Меморандуму з МВФ. Про це ForUm'у повідомила директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова.

Коментуючи постанову НБУ № 278 «Зміни до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України», Щербакова зазначила, що відтепер фізособа може обміняти в одному банку валюту протягом дня на суму 150 тис. грн., а не 80 тис . грн., як раніше. При цьому банки зобов'язані будуть вносити зазначені дані в систему банківського обліку, щоб забезпечити контроль за дотриманням ліміту операцій.

Повна ідентифікація клієнта, який проводить валютно-обмінну операцію, здійснюватиметься при сумі операцій від 50 тис. грн. При проведенні валютно-обмінної операції на суму до 50 тис грн. у фінансовому документі необхідно вказати резидентність клієнта, а також його прізвище, ім'я, по батькові. Для цього клієнт повинен пред'явити документ, що засвідчує його резидентність, розповіла голова гендепартаменту НБУ.

Також одним з істотних елементів лібералізації ринку, на думку Щербакової, є дозвіл фізособам продавати валюту за гривні через банкомат.

Щербакова також нагадала, що обов'язкова перевірка резидентності особи, яка здійснює валютно-обмінну операцію, діяла з 1993 року, згідно з Декретом Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю». «Сьогоднішні зміни в Інструкцію про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України тільки вдосконалюють діючий механізм ідентифікації клієнтів», - зазначила глава гендепартаменту.

За її словами, перевірка резидентності осіб, які здійснюють готівкові валютно-обмінні операції, відповідає рекомендаціям міжнародної Групи з розробки фінансових заходів по боротьбі з відмиванням грошей (FATF) і гармонізована до законодавства України про протидію легалізації та відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом.

Паралельно регулятор готує низку заходів, направлених на зниження розрахунків в іноземній валюті та боротьбу з «тінізацією» економіки, додала Щербакова. Зокрема, планується збільшити частку безготівкових розрахунків у гривнях за рахунок більш активного використання платіжних карт.

Нагадаємо, з 23 вересня фізичні особи зможуть купувати і продавати валюту лише після пред'явлення документа, що посвідчує резидентність.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

736