Через місяць, 8 жовтня, у Києві відбудеться урочисте відкриття багатостраждального довгобуду – Олімпійського стадіону. Судячи з темпів робіт, кількості будівельників на об'єкті і, головне, зобов'язань перед УЄФА, немає сумнівів, що цього разу влада в особі Кабінету Міністрів не переноситиме дату. А вболівальники зможуть оцінити, чи гідний «Олімпійський» витрачених на його оновлення майже 600 млн доларів...
На початку 90-х, коли розруха торкнулася всіх і вся, на Республіканському влаштували грандіозний базар. На трибунах продавали китайський ширвжиток з лейблами світових лідерів легкої промисловості, а сам стадіон і околиці стали злачним місцем для всякого роду рекетирів і бізнесменів.
У 1999 році спортивну арену трохи оновили: замінили лавки індивідуальними сидіннями і підігнали під сучасні стандарти газон. При цьому Республіканський втратив звання стотисячника: через встановлення крісел кількість місць скоротилася до 83450.
Недавно стадіону пощастило. Невідомо, скільки б ще від нього віяло духом соціалізму і торгівлі, якби Україна не отримала право на проведення Чемпіонату Європи з футболу.
Не без проблем і зволікань, але реконструкція арени все-таки почалася, і сьогодні будівельники, по суті, вже наводять «марафет».
За місяць до відкриття «Олімпійський» проінспектував перший віце-прем'єр-міністр Борис Колесников і, судячи з його коментарів пресі, залишився задоволений.
Дійсно, на «будівництві століття» робота кипить. Важкі роботи з підготовки інженерних мереж, бетонування, монтажу великих металоконструкцій уже завершені, і зараз працюють «ювеліри» від будівництва.
Німецька команда монтажників закінчує збірку мембранного даху над трибунами. Власне, мембрана вже встановлена, залишилося закріпити у ній спеціальні прозорі «парасольки» для природного освітлення.
Монтажники лазять по сіткам, розтягнутим під дахом-мембраною, і знизу, з поля, виглядають дещо комічно: нагадують мавп у африканських джунглях.
Освітлення стадіону теж оновлене: вболівальники більше не побачать на полі від гравця по чотири тіні, які давало старе щоглове освітлення. Прожектори рівномірно розподілені по внутрішньому краю мембрани і по всьому її периметру.
Словацька фірма укладає на ігрове поле газон. Він – не простий, і стелять його по-хитрому. За піщаній основі їде трактор зі спеціальними граблями, доводячи до ідеальної рівність поверхні. За ним інше диво техніки акуратно розгортає рулон трави, яку вже на землі щільно підганяють робітники.
Як розповіли журналістам представники фірми – укладальника газону, стадіонна трава у рулоні коштує дуже недешево. Суму не назвали, але уточнили, що вона раз у 10 дорожча того газону, який продають у будівельних магазинах для облаштування дачних галявин.
На полі вже встановлено системи підігріву і зрошення: трава на стадіоні може зеленіти навіть при 20-градусному морозі. Однак вона чутлива до браку світла. Як розповів один із фахівців, якщо на арені стадіону будуть влаштовувати концерти і трава буде закрита більше 4-5 днів, то її доведеться міняти...
Українським будівельникам у чаші стадіону дісталася робота у технологічному сенсі простіша. Жінки з віниками та відрами зі спеціальною рідиною, яка нагадує смолу, ізолюють стики гідроізоляційного шару під майбутнім асфальтом бігових доріжок. Виглядає це по-дідівськи: працівниця вмочує віник у відро і потім веде ним уздовж шва, поки з віника стікає тягуча рідина...
Цікавою є кольорова гама крісел. По фактурі вона нагадує мозаїку, а за загальним сприйняттям чимось схожа на українську вишивку. Загалом, вид на трибуни вийшов якийсь теплий і домашній, хоча зовні стадіон виконаний у «хайтеківському» стилі, зі скла і бетону.
Окремо варто сказати про самі крісла. Неодноразово заявлялося, що вони мають антивандальні властивості, і буйні вболівальники не зможуть їх поламати. Це не зовсім правда. Може, відірвати «з м'ясом» крісло і не вийде, але спинки не армовані металом і тому (не вважайте за підбурювання) зламати їх буде не складно.
Якщо зсередини стадіон виглядає значним і оновленим, то зовні поки не вражає. Може, тому, що основа арени залишилася від старого доброго Республіканського. А може, через те, що стадіон з усіх боків затиснутий щільною забудовою, а велике, як відомо, бачиться на відстані. Принаймні, фасад «Донбас-арени» вражає набагато більше...
Оцінити нову столичну арену ми зможемо зовсім скоро, як і футболісти, адже вже 11 листопада на ній відбудеться перший матч.
А поки наберімося терпіння – до свята відкриття «Олімпійського» залишилося всього 29 днів...
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом