Осіння пора – час збирання врожаю та підтягування хвостів. Це стосується не тільки аграріїв, а всіх і вся. Розказані нами історії для багатьох будуть рідними і знайомими. Без зайвої лірики перейдемо відразу до них.

В одну із п'ятниць автору цих рядків довелося здійснити нічну автомобільну поїздку «Київ – Львів». Про затори, аварії та VIP-ів на Житомирській трасі зараз говорити не будемо. Це тема для окремих матеріалів.

Сьогодні ж спробуємо розібратися у специфіці даішників по-українськи та у тому, чому, дивлячись на наших охоронців безпеки на дорогах, часто заздриш росіянам, оскільки на спинах поліцейських інспекторів дорожнього регулювання красується дуже точна абревіатура – ПІДР.

Історія номер 1. На під'їзді до Рівного, на спуску, перед яким у кущах скромно захований знак з обмеженням швидкості, стоїть патруль із двох осіб (один із чоловіків у форменій куртці, другий – у сорочці з коротким рукавом).

Нам раді: свистять і махають. Причина зупинки – перевищення швидкості, доказ – старий брудний «фен», на якому зафіксована швидкість 94 км. Почувши це, водій засміявся, оскільки точно знав, перевищення не було – і спідометр, і навігатор показували 74 км/год. На що даішник огризнувся: «Чому це ви смієтеся? Швидкість була меншою? Хочете сказати, що я біг вам назустріч?» - І зажадав пройти у патрульний автомобіль. На резонне запитання «Навіщо?» відповів: «Пробити машину по базі»...

Водій пішов, пасажир почав шукати у сумці диктофон і судорожно згадувати, які радари дозволені в Україні. Пам'ять підводила, тому був зроблений «дзвінок другу», який підказав, що треба вимагати сертифікат на «фен», дивитися, чи не на заробітках даішники, чи не порушують вони форму одягу, чи не створюють аварійну обстановку, одним словом, чи не порушують наказ міністра внутрішніх справ №111.

Розмова була підслухана, водій спішно відпущений, патруль сів у авто і поїхав, навіть не давши можливості записати свої дані. Прикро... Залишилося відчуття незакінченої справи, оскільки порушення – наявні.

Щоб не бути голослівними, надамо фрагменти наказу №111:

Співробітник підрозділу ДПС під час несення служби зобов'язаний:
П. 6.5. Дотримуватися встановленого порядку носіння форменого одягу, знаків розрізнення і відомчих нагород.
П.6.25. Бути культурним і ввічливим у спілкуванні з громадянами, неухильно дотримуватися законності і не допускати її порушень іншими працівниками.
П.7.3. Зупиняти транспортні засоби у разі порушення правил дорожнього руху (1306-2001-п, триста шостого-2001-п), наявних ознак, що свідчать про їхню технічну несправність або забруднення ними навколишнього середовища, а також при наявності даних про те, що вони використовуються з протиправною метою. (Нагадаємо, у нашому випадку «причина» зупинки змінювалася: перевищення швидкості перетворилося на підозру у викраденні, - авт.).

Історія номер 2. Вже майже ранок. Львівська область. Знову зупиняють. Причина – перевищення швидкості. Найбільше розчулили слова: «Ви зі столиці, у вас ціни вищі, у нас не так дорого». На різке зауваження пасажира: «До чого ви хилите? Пишіть протокол», даішник образився і відкликав водія, який здавався йому більш схильним до порозуміння через втому.

Виявилося, інспекторові хотілося поскаржитися на долю-злодійку, втому, бажання поспати і попросити грошей на каву. Гідна поведінка людини у формі, чи не так?! І раніше доводилося чути від водіїв, що так буває, але якось не вірилося, що правоохоронець може просити «на поїсти»...

Нагадаємо, український інспектор не має права стягувати штрафи на місці. Його справа – протокол. Як кваліфікувати прохання про «кавову» допомогу – вирішуйте самі.

Історія номер 3. Дорога Краківець – Львів, по ній із Європи до України їдуть туристи і TIRи. Вона одна, об'їздів немає. А тут на повороті на село Ямельня – даішник перекрив дорогу. Стоїмо, чекаємо – мало чого. Так би і стояли дружною компанією із кількох десятків автомобілів, включаючи навантажені хури, якби у далечині не була помічена машина кіношників з камерою на крані.
Підходимо до даішника, просимо пояснити причину обмеження руху і отримуємо відповідь: «Тут кіногрупа із Києва (!) кліп знімає». Обуренню не було меж: «Чому ми всі повинні стояти! Хіба зйомка рекламних кліпів входять у перелік ситуацій, які дозволяють обмежувати або перекривати дорогу, тим більше – міжнародного значення?!» За секунду блокпост був знятий. Воістину – язик до Києва доведе.

Що стосується перекриття доріг, то нагадаємо, що, згідно з законодавством України, обмежувати або забороняти рух можна у випадках ДТП, затримання злочинців та «інших надзвичайних обставин, які загрожують життю і здоров'ю людей». Кліпів і кіно, як бачите, тут немає.

Конфлікт водій-даішник – вічний. Стверджувати, що всі водії жертви, а інспектори – хами і хабарники, не правильно. Це не так. Порушують, хамлять і провокують представники обох «команд».
Прокоментувати ці складні відносини, права та обов'язки на дорогах і узбіччях ForUm попросив українських чиновників і експертів:

Володимир Рєзніков, полковник міліції, заступник начальника Управління Департаменту Державтоінспекції МВС України:
«Я вам раджу зайти на офіційний сайт ДАІ (http://www.sai.gov.ua/). Там розміщений і сто одинадцятий наказ в офіційному викладі. Там все чітко розписано.

Цим наказом користуються працівники міліції, з ним мають право ознайомитися як громадяни України, так і іноземці. Наказ №111 – інструкція для працівників дорожньо-патрульної служби. Це абетка поведінки».

Сергій Левченко, експерт, генерал-майор міліції, екс-перший заступник начальника Департаменту Державтоінспекції МВС України:

 
«Все просто. Якщо інспектор не знає досконально свої обов'язки і права, він не повинен допускатися до несення служби. Водій теж зобов'язаний знати правові наслідки порушення Правил дорожнього руху (ПДР).
Вирішення ж конфліктних ситуацій залежить від індивідуальності кожної людини. Всі люди різні. Є такі, яким просто подобається конфліктувати. Вони отримують задоволення, навіть передчуваючи: «Зараз мене зупинять, а я на них накатав скаргу. За це зривають погони. Відповідно, міліціонер злякається і мене відпустить»". Саме такі створюють проблеми на дорогах.

Є також і люди, які розуміють: сперечання ні до чого доброго не призведе, а лише загострить конфлікт. Більшість водіїв усвідомлює, що порушення Правил дорожнього руху може призвести до тяжких наслідків.

Буває й так: водій незначно порушив, але «домовився» з інспектором, дав йому «на каву». Це погано! Дуже погано! Це провокація хабара. Нагадаю, і давання і вимагання хабара – це злочин.

Думаю, що хабарництво на дорогах залишилося на колишньому рівні. Боротьба з корупцією передбачає підвищення соціальних вимог до інспекторів, чого немає. Культура водіїв та інспекторів залишається на старому рівні. Щоб були зміни, потрібно щось робити державі. Поки чути тільки розмови: збільшена зарплата, змінене законодавство...

Але незважаючи ні на що (на штампи і соціальний стан), не менше 70% інспекторів – це дійсно свідомі люди. Ті ж, хто не гидує випрошуванням, як Ви кажете, «грошей на каву», не дуже-то бояться відповідальності, оскільки їм потрібно годувати сім'ї. Наприклад, якщо у інспектора четверо маленьких дітей, дружина не працює, уявіть, як жити на 2,5 тисячі гривень? ..

Однак якщо ви законослухняний громадянин, повинні не «домовлятися», а сказати такому інспектору: «Ні, хлопче. Давай складай протокол». Інспектор же, якщо порушення справді незначне і не була створена небезпечна обстановка, може не карати, а попередити, ввічливо пояснивши, що на перший погляд невинне порушення може призвести до серйозних наслідків.

Ще одне. Зараз багато говорять про грузинський варіант реформування міліції. Так ось, там є позитиви, але він нам не в усьому підходить. Зараз поясню чому: у Грузії 9 млн. населення, і обслуговувати їх набагато простіше, ніж українські 46 млн. І хоча у нас чисельність працівників ДАІ у 5-6 разів більша, ніж у Грузії, нам потрібно не скорочувати, а реорганізовувати службу Автоінспекції.

Едуард Багіров, відомий український правозахисник, голова громадської ради при МВС:
«Я часто спілкувався з начальником Департаменту ДАІ, і неодноразово Валерій Миколайович Лозовий говорив: «Скільки можна повторювати одне і те ж: звільняти, знижувати на посаді?! Одне і те ж повторюється постійно!»

І дійсно, начальство зверху видає накази, але однаково то хтось матюкнеться, а то палицею над головою помахає... А коли кажуть, мовляв, дай хоч на каву – соромно за них. Я сам інколи, чесно кажучи, не знаю, що відповісти у такому випадку.

Документів, які регулюють взаємовідносини інспекторів ДАІ та учасників дорожнього руху, дуже багато. Серед них і названий вами наказ №111.

Не всі накази виконуються. Не всі накази знають навіть інспектори ДАІ. Але головне – що про ці накази не знають водії, хоча це необхідно.

Зі зловживаннями, порушеннями і хамством повинні боротися самі учасники дорожнього руху. Зараз йде реформування ДАІ. Будуть скорочення. Тому інспектори намагаються менше порушувати, оскільки знають, що будь-яка скарга може стати приводом для звільнення».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2127