Найближчим часом керівництво України повинне ухвалити принципове рішення у сфері забезпечення країни газом. Таку думку висловили учасники прес-конференції «Перспективи перегляду газових контрактів: чи зробить Україна крок до енергетичної незалежності, або як уникнути білоруського сценарію", повідомляє кореспондент ForUm`у.
Так, за словами президента аналітичного центру «Діксі Груп» Ростислава Павленка, влада повинна вибрати один із трьох сценаріїв. «Перший сценарій – це «газова війна», який можна вважати безперспективним», - говорить експерт. - Другий сценарій «білоруський», коли в обмін на тимчасові знижки країна відмовляється від частини суверенітету і змушена вести боротьбу з власним суспільством і з незалежністю».
Експерти вважають найбільш імовірним для України білоруський варіант розвитку подій. Нарешті, третій сценарій - це шлях принципових внутрішніх змін, спирання на власні енергоресурси.
У свою чергу, член Ради європейсько-українського енергетичного агентства Вольфрам Рібок зазначив, що українська ситуація багато у чому схожа на ситуацію у Німеччині, і навіть краща. «У Німеччині 80% газу надходить від «Газпрому», тоді як в Україні побутове споживання забезпечується внутрішнім видобутком». За словами фахівця, Україні потрібно розвивати не стільки вітрову чи сонячну енергетику, скільки максимально використовувати різні відходи як енергоносії.
Як повідомлялося раніше, трохи більше місяця залишається до 1 жовтня, коли Україна може встановити черговий рекорд за рівнем ціни на газ. Ще на початку літа голова правління «Газпрому» Олексій Міллер заявив, що у четвертий квартал Україна може ввійти з новою ціною на блакитне паливо - до 500 доларів за тисячу.
Як повідомляв ForUm, прем'єр-міністр Азаров заявив, що в уряду немає іншого виходу, крім розриву газового контракту з Росією. Прем'єр зазначив, що вже сказав про це на переговорах прем'єр-міністру РФ Володимиру Путіну. Азаров повідомив, що офіційний Київ провів відповідні консультації з українськими та міжнародними експертами щодо своїх перспектив у судовому позові з Москвою і готовий почати перегляд.
Нагадаємо, Київ домагається перегляду формули ціни на газ, закладеної у довгостроковій газовій угоді РФ і Україною, вважаючи її несправедливою. Росія ж заявляє, що її задовольняє чинний контракт, проте вона готова розглянути пропозиції України. У числі цих пропозицій - знизити закладену у формулі базову ціну на газ до 350 доларів з 450 доларів за тисячу кубометрів, прив'язати формулу замість ринкових цін на нафтопродукти до цін на вугілля.
«Газпром» і «Нафтогаз» 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період з 2009 по 2019 рр., про обсяги та умови транзиту газу через Україну на 2009-2019 рр. Для України вже діє знижка у розмірі 30% від контрактної ціни російського газу, але не більше 100 доларів за тисячу кубометрів. Механізм її надання - скасування Росією мита для поставок газу в Україну. Домовленість про знижку була досягнута у квітні 2010 року одночасно з продовженням терміну перебування Чорноморського флоту РФ у Криму після 2017 р. на 25 років.
Росія вважає газові контракти з Україною легітимними і такими, що відповідають нормам міжнародного права.
24 серпня президент РФ Дмитро Медведєв запропонував Україні йти білоруським шляхом у вирішенні питання про ціну на газ. У свою чергу, Азаров відповів, що білоруський варіант для Києва не підходить.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом