![Стратегія розвитку Києва: політпіар чи крок у майбутнє?](https://for-ua.com/static/images/previews/47/479979-2.jpg)
31 травня голова КМДА Олександр Попов вперше офіційно презентував Стратегію розвитку Києва до 2025 року. З тих пір не вщухають суперечки прихильників і противників цього документа.
Одні стверджують, що завдяки Стратегії Київ досягне рівня розвитку передових європейських столиць. Інші вважають, що це всього лише профанація, за якою криється передвиборча кампанія Попова.
Сьогодні, через три місяці після презентації, завершуються громадські слухання, на яких городяни висувають свої пропозиції та погляди на майбутнє столиці. І вже у вересні готовий документ подадуть на розгляд Київради. Один із таких заходів вирішив відвідати і «ForUm».
«Люди хочуть акуратні парадні, облагороджену прибудинкову територію, дитмайданчики»
Минулої п'ятниці відбулися підсумкові слухання по Шевченківському району. У городян вони викликали чималий інтерес, оскільки тут зосереджені основні пам'ятки архітектури, а також найбільш резонансні і скандальні будівництва. Однак по закінченні заходу багато учасників почувалися обдуреними - замість діалогу з народом представники влади, профільних НДІ та комунальних підприємств влаштували черговий «міжсобойчик». Людей же використовували лише для масовки.
«Нам обіцяли, що після закінчення слухань ми зможемо виступити, донести до влади свої проблеми. На ділі ж так нікому слова і не надали, - обурюється киянка Тамара Іванівна. - Моя начальниця хотіла розповісти про проблеми у школі, де вона працює, всю ніч не спала - готувала промову. І все даремно».
Після закінчення слухань людям запропонували залишити свої пропозиції в одній зі 127 спеціальних скриньках, розставлених по місту. Всього ж на сьогоднішній день по району надійшло понад 400 пропозицій. 29 серпня ці та інші «побажання» мають передати в райадміністрації для обробки і вже першого вересня обіцяють направити до КМДА. Там їх розглянуть і передадуть до Київради.
Втім, виникають сумніви, чи впораються райони з таким величезним масивом інформації у такі короткі терміни? Або ж всі пропозиції - це лише частина стратегії, поданої у вигляді побажань киян? Інакше як пояснити той факт, що більшість із озвучених на слуханнях «побажань громадян» збігаються з існуючими пунктами стратегії і відображають глобальні плани? Наприклад, перенести мотоциклетний завод, який займає 25,8 га міської площі, за межі столиці, а вивільнену територію віддати під забудову. Або ж захистити продукцію «Київмедпрепарату» від навали імпорту. Це, швидше, схоже на побажання певних фінансових груп, наближених до влади, ніж на народну волю. Сумнівів і запитань багато. Ситуацію прокоментував голова Шевченківської РДА Сергій Зимін.
«Найбільше у своїх пропозиціях люди скаржаться на послуги ЖКГ. Їх навіть не цікавить відкриття станцій метро. Вони хочуть мати акуратні парадні, облагороджену прибудинкову територію, дитмайданчики», - пояснив він.
Причому у більшості своїх пропозицій люди вказують конкретні адреси. Влада ж у відповідь їм відписується, мовляв, для стратегії це дуже дрібно, а такі роботи і без того передбачені поточними планами.
«Благими намірами вистелена дорога до пекла», - каже народна істина. Можливо, міські чиновники і справді хочуть реалізувати все заплановане. Однак на ділі всі плани можуть зруйнуватися, як тільки потраплять до рук виконавців або наткнуться на бюрократичні жорна. Адже вже на початковому етапі вся процедура виглядає як профанація. У Шевченківському районі представників бізнесу, громадських діячів та інших активістів, які могли б запропонувати щось ділове і новаторське, на слухання не запросили. Тоді як керівники комунальних і держпідприємств виступали з трибуни з довгими спічами, дублюючими тези влади.
Що ви знаєте про стратегію розвитку Києва, і як зробити місто кращим?
«Я б хотів, щоб біля мого будинку облаштували дитячий майданчик, відремонтували під'їзд, упорядкували двір», - говорить житель Шевченківського району Ігор Вікторович.
«Навіщо потрібна стратегія розвитку? Ну, щоб розвивалося місто. А якщо конкретно, то я би хотів, щоб у моєму домі замінили ліфт - я живу на 10-му поверсі, але через стан ліфта ним страшно користуватися, доводиться ходити пішки», - скаржиться житель вул. Милославської, 31, Віталій.
«Я не знаю, що це таке і не хочу знати. Скільки вже наобіцяли... А що виконали? Отож-бо! Потрібно розраховувати тільки на свої сили. Ось я, наприклад, минулої весни посадила у своєму дворі три дерева. А дерева, висаджені ЖЕКом, давно всохли. А все чому? Поливати треба», - розповідає Тамара Василівна з Троєщини.
Чим нас «годують» у Стратегії?
Серед основних пріоритетів стратегії розвитку Києва до 2025 року чиновники називають поліпшення якості життя, економічний добробут і комфорт. Наприклад, індекс комфортності життя, який визначається за низкою критеріїв, на сьогоднішній день дорівнює 100 балам, а до 2025 року його мають намір підвищити ще на 73 пункти.
Серед головних цілей розвитку Києва до 2025 року також заплановано: залучити іноземні інвестиції на суму 82 млрд євро, збільшити щорічну кількість туристів до 2,6 млн, підвищити середню швидкість руху автотранспорту по місту вдвічі - до 40 км/год, зменшити зношеність інженерних інфраструктур на 15%, впровадити електронний документообіг («електронний уряд»), знизити рівень безробіття на 3%, створити 15 тис. нових місць у школах, знизити смертність на 30%, збільшити кількість переробки вторсировини на 40%.
Погодьтеся, наміри дійсно найблагіші. Такі цілі розвитку – та Богу у вуха, як то кажуть. Проте залишається абсолютно неясним, які механізми будуть використані для реалізації написаного. Розробники також визнають, що у міському та держбюджеті навряд чи знайдуться достатні кошти на реалізацію усіх цих проектів. Вони сподіваються, що допоможуть інвестори. Щоправда, на сьогоднішній день в Україну вони не поспішають.
Що обіцяють, наприклад, у Шевченківському районі
- Державні субвенції на суму 10 млн грн на ремонт під'їздів і 13 млн грн на облагороджування прибудинкових територій (асфальтування);
- Встановлення індивідуальних теплових пунктів, заміну старих вікон пластиковими;
- Реконструкцію Повітрофлотського переходу;
- Будівництво двох'ярусної розв'язки біля метро КПІ;
- Реконструкцію житлового масиву Нивки шляхом заміщення будівництва;
- У вихідні дні віддати пішоходам територію: Софійська площа - Михайлівська площа - Володимирська гірка. Облаштувати там атракціони та кафе;
- Повністю оновити фасади 69 будинків у центральній частині міста.
Відкритим текстом:
Олександр Бригинець, голова «культурної» комісії у Київраді
«Стратегія розвитку - це документ, який не передбачений ніякими нормативними актами, тому його прийняття не передбачає ніякої відповідальності і зобов'язань. За великим рахунком, Стратегію розвитку Києва можна прирівняти до передвиборчої програми. Вже існують Концепція розвитку міста або Генплан - ці документи законні, передбачені законодавством, і їхнє виконання передбачає відповідальність. Таким чином, створення «стратегії» - чистий піар, передвиборча програма. І її реалізація можлива лише за умови обрання та переобрання Попова мером. На що, власне, і розраховує його команда.
До того ж у Стратегії є такі дурні пункти, як створення цензури у мистецтві - спеціальна комісія вирішуватиме, які вистави ставити, а які ні. Це ми вже бачили у СРСР, де цензори вирішували, що ставити, а що ні. Потім, культурна частина названа як «культурна долина». Але Київ же місто пагорбів!»
Віталій Кличко, лідер партії «УДАР» у Київраді
«Громадські обговорення, які проходять сьогодні, нагадують імітацію бурхливої діяльності - виникає відчуття, що їх просто проводять для «галочки». Між тим, у цивілізованих країнах підхід до написання подібних документів кардинально інший. Так, перед голосуванням за Стратегію розвитку Лондона одних зауважень зібрали більш ніж на 600 сторінок! Те, що у київській Стратегії «забули» про важливі проблеми столиці, вже нікого не дивує. Наприклад, нічого не сказано про будівництво другого каналізаційного колектора, сміттєпереробних заводів, проблему полігону №5... Є й інші питання. Мабуть, автори документа не зовсім розуміють, для якого міста вони її писали. А влада, яку кияни не обирали, просто не здатна запропонувати правильні рішення ключових проблем столиці».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом