Подвійний теракт потряс у п'ятницю столицю Норвегії – однієї із найбільш розвинених і благополучних країн світу. Спочатку стався вибух біля комплексу урядових будівель у центрі Осло, де розташовані канцелярія прем'єр-міністра, а також міністерства енергетики, промисловості та юстиції. Через кілька годин чоловік у поліцейській формі відкрив стрілянину у молодіжному таборі правлячої Трудової партії на острові поблизу норвезької столиці.

 
 
Жертвами вибуху, за даними поліції, стали семеро людей, понад 19 були поранені. Прем'єр-міністр Норвегії, лідер Трудової партії Йенс Столтенберг та інші чиновники не потерпіли. У молодіжному таборі під Осло загинули, за даними поліції, приблизно 80 чоловік, семеро були поранені, очевидці кажуть про три десятки жертв.

Влада затримала підозрюваного у стрільбі на острові та заявила, що він «поза всяких сумнівів» пов'язаний з вибухом у центрі столиці. Офіційно відповідальність за теракт поки на себе ніхто не взяв. Між тим, у поліції не пов'язують подію з міжнародними терористичними організаціями і заявляють про зв'язки заарештованого з правим екстремізмом. Правляча Трудова партія представляє ліві політичні сили.

 
 
Спочатку повідомлялося, що вибух прогримів в офісі великого норвезького таблоїду VG, який розташований фактично навпроти офісу прем'єра. VG (Verdens Gang) - один із найбільших норвезьких таблоїдів. Належить скандинавській медіа-групі Schibsted Media Group, яка володіє багатьма великими газетами у Норвегії та Швеції. Пізніше з'явилися повідомлення про те, що вибуховий пристрій міг бути у припаркованому між будівлями автомобілі. Поліція досі не уточнює, де саме вибухнула бомба.

Потужність вибухового пристрою, який спрацював, невідома, однак зрозуміло, що вибух був великої сили. У 17-поверховому будинку канцелярії вибиті всі шибки. Шкоди завдано і будівлям міністерств, розташованих неподалік. У міністерстві нафти після вибуху почалася пожежа.

Поліція закликала жителів і гостей норвезької столиці покинути центр міста і залишатися вдома. При цьому людей просять обмежити використання мобільних засобів зв'язку.

Прем'єр країни назвав ситуацію дуже серйозною і закликав співгромадян зберігати спокій і не піддаватися паніці. «Страх не повинен зламати нас... Зараз головне - не допустити паніки», - заявив він.

Відразу після вибуху поліція Осло посилила заходи безпеки на основних транспортних вузлах, у тому числі в аеропорту «Гардемуен» у передмісті столиці. Озброєні поліцейські перевіряють особи всіх, хто опиняється на території аеропорту. На прибуття і відправлення авіарейсів посилені заходи безпеки поки ніяк не вплинули, проте служби аеропорту просять пасажирів перевіряти інформацію у зв'язку з можливою затримкою рейсів.

Телеканал Sky News повідомляв про евакуацію пасажирів та персоналу центрального залізничного вокзалу в Осло, однак інші ЗМІ повідомляють, що ніяких збоїв із залізничним транспортом немає.

Після вибуху в Осло деякі ЗМІ нагадали про погрози лівійського лідера Муамара Каддафі відповісти на удари, які завдаються по його прихильникам. Станом на 10 червня на частку ВВС Норвегії припадало майже 10% авіаударів НАТО по Лівії.

Крім того, Норвегія - учасник операції в Афганістані, де міжнародним силам протистоять таліби і «Аль-Каїда». У зв'язку з цим бойовики міжнародної терористичної мережі «Аль-Каїда» не раз виступали з погрозами на адресу Норвегії.

У ЗМІ також з'являлася інформація про те, що у Норвегії незабаром буде видано книжку зі скандальними карикатурами на пророка Мухаммеда. Свого часу публікація таких карикатур у Данії викликала протести мусульман по всьому світу.

Нарешті, низка ЗМІ після вибуху згадали, що на початку липня норвезька поліція оголосила про передачу до суду справи про терористичну змову ісламістів, які планували вибух на одній із нафтових платформ у Північному морі.

Однак затриманим за обвинуваченням у стрільбі виявився 32-річний етнічний норвежець. У поліції заявили, що не пов'язують вибух і розстріл молоді в Осло з ісламістським екстремізмом. За даними джерела у правоохоронних органах, підозрюваний діяв сам і, «швидше за все, це зовсім не пов'язано ні з якою міжнародною терористичною організацією».

На цьому тлі місцеві ЗМІ припускають, що дії того, хто стріляв, могли стати виразом протесту проти внутрішньої політики країни.

Норвезький телеканал TV2 з посиланням на свої джерела повідомив, що чоловік, який відкрив стрілянину на острові, пов'язаний з правими екстремістами.

Газета VG підтвердила, що затриманий - людина, яка дотримується консервативних поглядів, які сам він називає у своїх коментарях в Інтернеті націоналістичними. Видання додає, що заарештований чоловік - раніше не судимий молодий підприємець, який займається вирощуванням овочів, активний учасник дискусійних форумів в Інтернеті. Однак будь-якого офіційного підтвердження повідомлень про його політичні погляди поки немає.

З 2005 року при владі у Норвегії перебуває Трудова (робоча) партія, яка представляє ліву частину політичного спектра. Зараз вона займає 64 зі 169 крісел у норвезькому парламенті (стортингу). Чинний лівий уряд очолює лідер Трудової партії Столтенберг.

Арт-критик Марія Кравцова у момент вибуху перебувала в одному із розташованих неподалік магазинів. «Вибух був дуже відчутний, неначе сильний гуркіт грому. У магазині посипалася штукатурка. Я чула тільки один вибух. Коли ми вийшли із магазину, майже по всій торговій вулиці були вибиті вітрини. На місці вибуху видно велику воронку», - розповідає вона.

За її словами, зараз у центрі Осло закриваються магазини, кафе. «Поліції не дуже багато, однак багато поліцейських у штатському. Люди ведуть себе досить спокійно, роблять знімки пошкоджених будівель, задають запитання поліцейським, які особливо не дають інформації», - каже Марія.

Житель Осло Оскар розповів по телефону, що всі сидять вдома, нікого у центрі міста немає.

«Я побував у центрі. Поліція оточила все, закрили всі бензоколонки, щоб газ і бензин не використовували для вибуху. Мій друг тримає бензоколонку, і йому зателефонували, сказали, щоб приїхав, закрив свою. Ходять чутки, що вони чекають якийсь третій теракт, думають, що може ще бути щось, але не впевнені на 100%», - каже Оскар.

За його словами, всі жителі активно обговорюють те, що сталося, висувають версії. «Кажуть нібито, що потужність бомби - 100 з гаком кілограмів у тротиловому еквіваленті... Будівля дуже висока, а шибки вибило на верхніх поверхах, і там почалася пожежа», - розповідає Оскар.

Із засудженням теракту в Осло вже виступили США, низка європейських країн, а також ООН, ЄС та НАТО. Подія в Осло нагадала світу про необхідність спільно боротися з тероризмом, заявив президент США Барак Обама, запропонувавши Норвегії будь-яку можливу допомогу у розслідуванні вибухів.

«Від імені НАТО рішуче засуджую огидні акти насильства у Норвегії. Я хотів би передати щирі співчуття уряду Норвегії, норвезькому народові, а також сім'ям тих, хто загинув і потерпів внаслідок цих жорстоких і боягузливих актів», - йдеться у заяві генсека НАТО Андерса Фог Расмуссена.

За матеріалами РІА «Новости», АР

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

3618