Початок літа нарешті вивів Дмитра Табачника на рівень міжнародного визнання. Його семимильні кроки в перетворенні вітчизняних гуманітарних цінностей справили належне враження навіть на бувалих експертів Freedom House. Приголомшені аналітики наполегливо рекомендували керівникові нашої держави попрощатися з одіозним чиновником. І просто звільнити. «За сіяння непотрібного і небезпечного розділення України з питань ідентичності, мови і освіти».

Чи тим шляхом йдете, товариші?

З одного боку, можна зрозуміти експертів - вони, по суті, мають рацію. У розпалюванні міжетнічної ворожнечі і інших провокаціях Табачник відзначився задовго до того, як очолив освітнє відомство. З іншого боку - недобре виходить. Начебто втручаються в наші внутрішні справи. Будь-який керівник держави, якого поважають, на подібні рекомендації може відреагувати з точністю до навпаки. Мовляв, дотримуйтеся поваги до міжнародного протоколу і нашого суверенітету.

Іншими словами, благі наміри міжнародних правозахисників у даному випадку можуть зіграти роль ведмедячої послуги відносно тих, чиї права дійсно порушені діями чинного міністра освіти.

І потім - невже формулювання Freedom House вичерпує перелік того, за що Дмитра Володимировича потрібно і повинно відправити у відставку? Невже шкода, заподіювана ним державі і громадянам, зводиться виключно до ідеологічних збочень нинішнього міністра?

Працює багато і важко. Питання - на кого?

Насправді, проблеми, викликані до життя перебуванням у владі Дмитра Табачника, мають істотно глобальніший і більш приземлений вигляд, ніж бачиться сьогодні міжнародним правозахисникам.

Йому другий рік підряд вдається використовувати Міносвіти як інструмент тотального підпорядкування галузі власним потребам і майбутнім електоральним потребам. Почав з «вибивання» коштів на пластикові вікна і кондиціонери в приміщенні міністерства. Мовляв, незручно чиновникові такого рівня в руїнах тулитися. Продовжив «чищеннями» і репресіями в ректорському середовищі. Неугодних - геть. Особливо наближеним - держзамовлення й інші бонуси. Цілий рік міністр чинив опір розсекреченню інформації про зміни в об'ємах держзамовлення, що прямо залежали від ступеня лояльності до особливих потреб міністерства.

У міру зростання потреб і запитів з'явилися і специфічні проекти. Наприклад, примушення ректорів до укладення договорів з комерційною структурою «Імперія.info», що належить синові одного з підлеглих міністра. Неетично, говорите? А монополізувати видання збірок завдань 5-8-класників силами чотирьох видань, аврально придумавши для цього за три місяці до закінчення навчального року відповідні контрольні роботи - етично? Спочатку створив ажіотаж потрібним наказом, два місяці доводив шокованих батьків до потрібної кондиції відсутністю текстів цих завдань у широкому доступі, зокрема на сайті міністерства. А за місяць до початку контрольних - нате вам «безкоштовні» збірки. За дуже приблизними оцінками, лише на цьому проекті міністерства було «зароблено» понад 200 млн. грн.

Не менше «чудес» привніс Табачник і у сферу доступу громадян до вищої освіти. Ось де роздолля для наших - вітчизняних правозахисників. Спочатку повернув іспити під час вступу - як виняток. Потім істотно збільшив роль середнього балу шкільного атестата. У результаті корупційні схеми повернулися не тільки у вищу, але і загальноосвітню школу. Тільки цього року перелік схем, що дозволяють обійти ЗНО (незалежне оцінювання) поповнився ще двома: правом складати іспити під час вступу на стаціонар для тих, хто здобув середню освіту до 2007 року, і тих, хто закінчив школу за кордоном. А як же гарантоване Конституцією право рівного доступу до освіти?

Виникає запитання - якщо подібні витівки міністра не помічають з владних висот всупереч багатократним зверненням народних депутатів і громадськості - значить, це комусь потрібно. Принаймні, не отримавши до цих пір адекватної реакції від правоохоронних органів по багатьох фактах порушення української законності, народ цілком логічно припускає відсутність об'єктивного і правового підходу з їх боку і до інших членів уряду.

Вірний президентові. Питання - якому?

Створюється враження, ніби Табачник наполегливо і плідно топчеться по іміджу чинного Глави держави.

З одного боку, він провокує цілі регіони і соціальні групи на протистояння центральній владі. Оскільки не можуть вчителі і студенти нормально реагувати на впровадження корупційних схем зарахування у вузи, лобіювання трирічних примусових відробітків для їх випускників, впровадження відправки вчителів у відпустки за свій рахунок на час канікул та інші експерименти нинішнього міністра. Точно так, як і жителі західних областей, гідність яких Дмитро Володимирович дозволяє собі ображати публічно.

З іншого боку, міністр демонстративно ухиляється від виконання завдань, поставлених йому особисто Главою держави.

Наприклад, ставить Віктор Янукович перед Дмитром Табачником завдання підготувати законопроект, який дозволить реформувати вищу освіту відповідно до потреб підвищення його конкурентоспроможності, розширення вузівської автономії і забезпечення рівності доступу громадян до вищої освіти. Зокрема, пропонує визначити «результати стандартизованого тестування (ЗНО) як єдиний критерій прийому для навчання у вузи».

А Дмитро Володимирович перепитує: якими, якими потребами? Ну, тобто, в розумінні, «чиїми». І все одно робить по-своєму.

У результаті з'являється проект закону, де ЗНО, по-перше, розмите дуже високим балом шкільного атестата і «балом вузу», читай: вступними іспитами. По-друге, замість підвищення адміністративної і кадрової автономії вузів, яка могла б дозволити кращим з них увійти до топ-500 світового університетського рейтингу, галузь отримує централізацію управління і тотальне підпорядкування вузів міністерству. Іншими словами, проект не тільки спрощує властиву міністерству координаційну функцію до репресивної, але й істотно збільшує повноваження міністерства. Всупереч прямим установкам Президента.

Як бачите, саботажем пахне. І зловживанням нинішніми посадовими повноваженнями. Будь-який інший чиновник на місці керівника Міносвіти побоявся б сперечатися з Главою держави.

Але не Дмитро Володимирович. Може, знає що?

Леся Оробець

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1659