Стан здоров'я українців уже викликає тривогу, тому що тільки за статистикою за 2010 рік населення спожило лікарських препаратів більш ніж на 20 млрд. гривень. Хоча в деякій мірі такі суми пояснюються не тільки збільшенням кількості ліків, але і цінами на них, які за останні декілька років виросли в рази.
Проте, є ще одна причина збільшення кількості лікарських препаратів, що призначаються пацієнтам. Багато лікарів, це ні для кого не секрет, лобіюють інтереси певних іноземних фармакологічних фірм і прописують дуже дорогі препарати, які, в принципі, можна було б замінити і нашими, вітчизняними, у декілька разів дешевшими. Разом з тим, ми спостерігаємо падіння питомої ваги вітчизняних ліків на нашому внутрішньому ринку протягом останніх 10 років з 40% до приблизно 20%.
І ось тут ми підходимо до основного питання. Як збільшити частку вітчизняних медпрепаратів на українському фармакологічному ринку?
Сьогодні в Україні вітчизняні ліки, які випускаються на наших найбільших підприємствах, практично не мають зауважень щодо їх якості. Ціна українських ліків у п'ять-двадцять разів нижча, ніж зарубіжних аналогів.
Більшість цих ліків робляться з тієї ж сировини, що й імпортні. Тому очевидність відродження вітчизняного виробництва, необхідність державної підтримки вітчизняних фармвиробників і лягла в основу концепції майбутньої державної програми розвитку вітчизняного виробництва.
Тільки на державних закупівлях можна заощадити сотні мільйонів гривень. Це серйозні гроші. А якщо врахувати, що наші громадяни витрачають більше 30 млрд. на різні додаткові послуги і на закупівлю ліків, то це колосальне полегшення як для громадян, так і для державного бюджету.
У країні створено сучасну систему контролю якості вироблюваних ліків. Виробництва, які не відповідають європейським стандартам, ліквідовуються. Інспекція з контролю над лікарськими засобами вилучила вже понад сорок ліцензій. Тому тут буде наведений остаточний лад.
Треба розуміти, що право вибору буде за громадянином, будуть як імпортні, так і вітчизняні ліки. Не випадково ми в профільному комітеті - разом з колективом Міністерства охорони здоров'я підготували два законопроекти: зміни в закон «Про лікарські засоби», які дозволять полегшити розробку нових препаратів у нас в країні, полегшать шляхи дослідження із закупівлі експериментальних зразків і так далі.
Це буде колосальний поштовх для полегшення в цьому напрямі медичної діяльності. Я хочу сказати, що такий підхід докорінно відрізняється від валюнтариських постанов уряду Тимошенко.
Ви пам'ятаєте, коли намагалися зменшити ціни на ліки обмеженням оптових і роздрібних надбавок. Це настільки примітивний рівень розуміння фінансової, економічної складової цього ринку, що навіть не хотів би витрачати на це час.
Я переконаний, що ще на цій сесії ми приймемо зміни. І наші фармвиробники з вдячністю сприймуть такі рішення. Думаю, що парламентські слухання, які відбудуться за нашою ініціативою 15-го червня п.р. у Верховній Раді України, позначать остаточно, які є невирішені питання на фармацевтичному ринку.
Віктор Корж
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом