Торік в Україні сиротами залишилися 860 новонароджених малюків, матері яких відмовилися забирати їх із пологового будинку. Автоматично ці діти потрапили під опіку держави. Але ж кожна дитина має, крім матері, ще й батька. Чому суспільство, засуджуючи жінок-«зозуль», водночас не вимагає від батька взяти на себе турботи про немовля?

Незалежно від того, перебувають батьки у шлюбі чи ні, обов'язок піклуватися про спільну дитину у них однаковий. Але життя, як завжди, непередбачуване. І всі сюрпризи, які воно може піднести, у законодавстві передбачити неможливо.

Уявімо собі ситуацію, коли у пологовому будинку мати відмовляється забирати дитину, а біологічному батькові немовляти, який не перебуває у шлюбі з його матір'ю, маля не віддають, тому у чоловіка начебто і правових підстав забрати свою дитину нема.

Хоча, поклавши руку на серце, він і забирати її не завжди планує, оскільки чинним законодавством такий обов'язок передбачений тільки для матері.

Саме тому депутати вирішили зрівняти батька і матір дитини у їхніх правах та обов'язках. Так, 12 травня 268 народних обранців проголосували за ухвалення законопроекту «Про внесення зміни до статті 143 Сімейного кодексу України (щодо обов'язку батька забирати дитину із пологового будинку)» (№6007), оскільки вважають, що це сприятиме зменшенню кількості відмовних дітей.

Новим законом передбачається обов'язкове повідомлення біологічного батька про його обов'язки забрати дитину. А поправка Президента дає такому татові і можливість отримання статусу «самотнього» батька. Таке словосполучення може і ріже слух, але ж це ліпше, ніж дитина-сирота при живих батьках.

Варто підкреслити, що законопроект переслідував дуже просту мету – зрівняти батька і матір дитини як у правах, так і в обов'язках відносно дитини. Крім того, останні роки в Україні постійно спалахують скандали, пов'язані з «торгівлею» новонародженими.

Цей законопроект дозволить уникнути випадків, коли без доведеного батьківства немовля із пологового будинку міг забрати «підставний» батько для подальшого «продажу» цієї дитини.

Звичайно, усі випадки, які можуть траплятися, передбачити неможливо. Але я переконаний, що за дитину у повному обсязі повинні нести відповідальність як мати, так і батько. І тому права вони теж повинні мати рівні.

Віктор Корж

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1821