Міністерство закордонних справ України з розумінням ставиться до бурхливої реакції, яку викликали у Росії львівські події 9 Травня. Однак це свідчить про те, що інструменти з арсеналу антиукраїнських кампаній минулого не були викинуті на смітник історії, повідомили ForUm'y у прес-службі МЗС.
У МЗС підкреслили, що 9 Травня «в Україні, як і у багатьох інших державах-учасницях Антигітлерівської коаліції, вшанували пам'ять тих, хто здобув Велику Перемогу над фашизмом, ціною безцінних жертв завоювавши для всіх народів Європи право на гідне життя у вільному суспільстві».
«Для України День Перемоги є святом без політики, святом справді духовним і всенародним. Це свято наших ветеранів, турбота про яких повинна бути головним проявом вдячності нинішнього і прийдешніх поколінь за їхній безсмертний подвиг», - переконані у Міністерстві закордонних справ України.
«Героїзм бійців чотирьох Українських фронтів, мільйони загиблих, визнання України як держави-засновника Організації Об'єднаних Націй - все це є свідченням визначального внеску українців у переможне завершення Другої світової війни», - йдеться у заяві.
«На жаль, кожен рік, який віддаляє нас від тих доленосних подій, приносить все більше кон'юнктурних моментів в обговорення обпалених вогнем сторінок Другої Світової війни. Часом вшанування загиблих і прояв поваги до ветеранів підміняється спробою зіграти у показний патріотизм, розділити народи на більш і менш гідних нащадків переможців фашизму. В Україні такий підхід до священної для нас усіх теми вважають принципово невірним», - підкреслили у МЗС.
«Події 9 Травня у Львові показали, до чого ведуть політичні ігри навколо невгасимого вогню народної пам'яті. Українські правоохоронні органи зробили все необхідне, щоб кожен міг вшанувати трагічні сторінки минулого так, як велить йому серце і його переконання. Українська влада дала і завжди даватиме рішучу відсіч будь-яким проявам неприйнятних і взагалі непритаманних українському суспільству ворожнечі та радикалізму. Саме тому Президент України вже доручив створити, із залученням представників Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України, робочу групу для вивчення подій, які мали місце у Львові, та надання правової оцінки виявленим фактам порушення прав і свобод людини», - зазначили у відомстві.
«Український народ з болем у серці спостерігає за активізацією націоналістичних рухів у Росії. Щире обурення викликали заворушення радикалів на Манежній площі у Москві у грудні минулого року, коли мали місце грубі факти порушення норм Європейської конвенції про права людини. Ми готові спільно боротися з цим злом», - йдеться у заяві.
«Прикро, що в обох країнах є політики, які ще у попередні роки звикли заробляти політичний капітал на провокуванні напруженості у двосторонніх відносинах. Останнім часом Україна зробила багато для того, щоб такі «діячі» залишилися без роботи. Наш спільний обов'язок зараз не дозволити їм знову вийти у центр політичної арени. Переконані, що Україна і Росія продемонструє всьому світові зразок толерантності та взаємоповаги у таких чутливих питаннях, як історична пам'ять і державна ідентичність», - резюмували у МЗС.
Як повідомляв ForUm, у Львові 9 Травня сталися сутички між представниками патріотичних сил та особами, які святкували День Перемоги, - представниками партій КПУ, «Родина», «Русское единство» і ветеранами.
За даними ВО «Свобода», під час сутичок у Львові були затримані п'ятеро активістів і прихильників парторганізації «Свобода». Крім того, до лікарні потрапили двоє її членів. Одному прострелили ногу, другому міліцейської кийком розбили голову, лікарі діагностували у нього струс мозку.
У свою чергу, Львівська міська організація Партії регіонів заявила, що внаслідок нападу представників ультраправих сил 9 Травня у Львові потерпіли двоє членів міської організації Партії регіонів.
10 травня Президент України Віктор Янукович запропонував Генеральному прокурору Віктору Пшонці створити робочу групу для вивчення «львівських» подій.
