Такої війни на 9 травня у Львові ще не бачили. Прихильники і супротивники «відсвяткували» День Перемоги із застосуванням зброї, каміння і нервово-паралітичного газу. Чи можна було уникнути сутичок і хто винен у тому, що сталося, в інтерв'ю Forum’у розповів лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок.

- Це святкування Дня Перемоги у Львові запам'ятається українцям надовго. Хто винен у тому, що сталося? Чи понесуть вони відповідальність?

- Однозначно, вся відповідальність за події у Львові лежить на владі, яка все це зрежисирувала. Це була чітко спланована провокація. Тут потрібно пригадати закон, рішення сесій облрад, заборону суду проводити акції у Львові, зокрема «Батьківщині» і «Російській єдності».

Було повне сприяння місцевої влади цим провокаторам. Хто мені пояснить: якщо було рішення суду, чому влада за допомогою міліції, правоохоронних органів утримувала приїжджих з червоними прапорами, годувала їх, розміщувала у військових частинах? Чому влада спровокувала те, що трапилося? Чому, замість того, щоб виконувати рішення Львівського окружного адмінсуду, влада допомагала в проведенні акцій у Львові?

Повторюю, все, що відбулося, було сплановано владою. Тому вся відповідальність за кров, розбиті голови - на ній. Побито кожного другого учасника тієї акції. Я вже мовчу про простріляне коліно. Нагадаю, що правоохоронці не мають права бити людей по голові палицями. Але подивіться відео з місця подій! Представники «Беркута» - «відморожені», вони абсолютно не дивилися, хто перед ними - діти, жінки - лупили по голові направо і наліво.

Дуже добре, що вся Україна побачила, як була проведена ця спланована провокація. Винні в події, будуть покарані українським суспільством.

- Ви говорите про провокацію влади. Була можливість не піддатися їй?

- «Свобода» зробила все, щоб таке не трапилося. Ми протестували проти закону про прапор. Ми писали, говорили, попереджали про можливість приїзду до Львова бойовиків, що будуть пістолети з гумовими кулями, кастети. Ми закидали листами всі правоохоронні органи. Ми озвучували це в ЗМІ. Ми провели сесії в районних і міських радах. Ми зверталися до Президента, до ВРУ. Ми говорили, що не можна допустити втілення в життя такого сценарію.

Але ви повинні розуміти, що якби «Свобода» не підняла бучу, не робила профілактичних заяв, ми б допустили приниження нас, українців, коли б порозвішували червоні прапори на адмінбудівлях, ходили б по вулицях Львова з ними. Ми цього не допустили.

Влада повинна була відреагувати на наші попередження. Вони ж знали тих провокаторів, які приїхали. Але влада їм ще й автобуси надала, охороняла і супроводжувала. Ми їм говорили: не буде червоних прапорів - все буде тихо і спокійно. Піднімуться (прапори - ред.) - людей ми не стримаємо. Народ пам'ятає, що було під цими червоними прапорами. Тут кожну другу сім'ю вивозили до Сибіру, знищували, розстрілювали людей.

Ці криваві більшовицькі прапори - чистої води провокація. І тут справа не в «Свободі». Народ не сприймає ці прапори. Знову ж таки, у влади був козир - рішення суду. Що їм ще було потрібно? Вони ж могли перед комуняками виправдатися. До речі, на офіційних заходах, де не було червоних прапорів, усе було тихо. А потім, коли власті самі оголосили, що все закінчилося, люди почали розходитися. Але в місто завезли вісім автобусів з представниками провокаторів з червоними прапорами. Звичайно, це викликало реакцію людей. А вони що, думали, що все так просто буде?

- Пройшла інформація, що голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк уже написав заяву про відставку.

- Після візиту депутатів-«свободівців» до голови Львівської облдержадміністрації з метою отримати пояснення щодо цих спланованих провокацій, Цимбалюк написав заяву Президентові про відставку. Очевидно, є розуміння того, що провокацій можна було уникнути.

Сьогоднішня влада - непрофесійна. У них поняття зеленого немає у сфері адміністрування, управління і психології. Якби вони трішки своїми манісінькими мізками пошурупали, не було б жодних проблем. Повернення червоного минулого - неможливе. Повторюю: люди пам'ятають, які злочини скоювалися під червоними прапорами, тому на спроби повернути червоне минуле реакція буде завжди.

- Іноді складається враження, що спеціально створюється образ агресивного і жорстокого «западенця».

- Може, хтось із «великих» політтехнологів, граючи в свої політичні ігрища, думає, що це їм чимось допоможе. Вони можуть створювати який завгодно образ. Реальна боротьба є. І це стосується не тільки Західної України. В країні є боротьба за свою ідентичність, право називатися українцями.

Якщо мого діда під червоним прапорам і зіркою в лобі живцем замурували у в'язниці, коли йому було 34 роки, мою маму чотирилітньою дитиною забрали до Сибіру на вісім років тільки тому, що вона була дочкою священика, я, що, повинен спокійно дивитися, як вони повертаються, щоб знищувати моїх дітей?! Даруйте, але мені наплювати, який образ вони намагаються малювати.

Більш того, я їжджу зараз в основному по Східній і Центральній Україні. Можу вам сказати, що революція почнеться там. Ви б чули, що люди про владу говорять! Хіба може бути інакше після того, як вони землю хочуть забрати, ціни підняли, ввели пеню за неоплату комунальних послуг? Та народ їх розірве! Причому, це будуть не жителі Західної України, а Сходу і Центру країни. Тут малюй-не малюй образи, цій владі мало залишилося.

Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2595