Не боїться війни той, хто її не бачив, а для тих, хто воював, вона ніколи не закінчується. І хоч з дня завершення Другої Світової минуло 66 років, суперечки з приводу перемоги і героїв не припиняються до цих пір.

Про те, що відбувалося під час війни, чи могла бути перемога без українців і про багато чого іншого в ексклюзивному інтерв'ю ForUm'у розповів кандидат історичних наук, співробітник Українського наукового інституту Гарвардського Університету (США) Володимир В’ятрович.

- Володимире, цього року відзначається 66-а річниця завершення Другої Світової війни. Але й досі йде багато суперечок про те, хто ж насправді переміг, кого можна називати визволителями, а кого слід таврувати ганьбою, і коли ж День Перемоги - 9-го чи 8-го травня.

- Європа вшановує закінчення Другої Світової війни 8 травня, в день підписання Акту про капітуляцію нацистської Німеччини. Зате Радянський Союз змістив дату на один день, використовуючи як аргумент різницю в часі - в Москві тоді вже настало 9 травня.

Але капітуляція підписувалася в Берліні, отже, святкування Дня Перемоги в сучасній Україні на день пізніше від Європи - це дань бажанню Сталіна особливо відрізнитися. Більш того, Друга Світова війна тривала до 2 вересня 1945 року, і багато українців ще воювали на Далекосхідному фронті проти японців.

- Прем'єр-міністр РФ Володимир Путін одного дня заявив, що його країна перемогла б у Другій Світовій війні самостійно. Скажіть, без України перемога була б?

- Найбільша трагедія України в Другій Світовій війні - це відсутність держави, яка могла б, якщо не захистити своїх громадян, то хоч би цінувати кожного воїна своєї армії.

Замість цього Друга Світова стала для нас черговою війною, де ми були гарматним м'ясом у боротьбі за чужі інтереси в чужих арміях. Нагадаю, війна для наших співвітчизників почалася у березні 1939 року з нападу союзника Німеччини - Угорщини на Карпатську Україну і тривала до захоплення останнього командира УПА у 1954 році. Це, а також наше розташування (фронти війни двічі проходили по наших землях, двічі Україною прокотилися масові депортації: на захід - до Німеччини або Польщі, на схід - до Сибіру), зумовило те, що ми стали одним з народів, який найбільше постраждав у той час.

Заява Путіна є нічим іншим, як реанімацією відомого тосту Сталіна «За перемогу великого російського народу». Потрібно розуміти, що Росія сьогодні потребує відродження старих міфів про перемогу для розвитку російського націоналізму, в арсеналі якого не спостерігається інших успіхів. Але пригадаємо ціну «перемоги». І, навіть, якщо упустити те, що Україна була в черговий раз окупована, втрати Радянського Союзу значно більші, ніж втрати Німеччини, і значна частина цих жертв - українці.

Мені здається, що Україна, як весь цивілізований світ, на згадку про співвітчизників, усіх полеглих на всіх фронтах і в усіх арміях, повинна вшановувати пам'ять і робити все, щоб така біда ніколи не повторилася, а не святкувати «перемогу», якої не було.

- Тобто? Хто тоді переміг? Країни Заходу?

- Розумієте, Сталін після війни проігнорував основоположні для західних союзників принципи національного самовизначення і демократії. Половина Європи попала під нові тоталітарні режими. І хоча перестали існувати гестапо і нацистська окупаційна влада, їм на зміну прийшли НКВД і комуністична адміністрація. «Звільнені» комуністами люди поповнювали ГУЛАГ, а не Освенцим і Бухенвальд.

Це важке усвідомлення стало причиною холодної війни, яка тривала півстоліття. Саме тому, напевно, з нагоди 70-ліття з дня початку Другої Світової війни, голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що чорна сторінка історії, яка почалася у 1939 році, закінчилася лише у 1989-му.

- Отже, перемоги не було взагалі?

- Мені здається, що багато хто, знаючи жахи нацизму, психологічно уникають усвідомлення факту існування зла в іншій подібності - комуністичній. Проте, світ ніколи остаточно не перегорне важкі сторінки тоталітарного минулого, тавруючи нацизм і забуваючи про злочини комунізму.

Лише тоді, коли Сталін, комунізм, НКВД будуть засуджені світом, як Гітлер, нацизм і гестапо, можна буде говорити про те, що війна 1939-1945 років завершилася Великою Перемогою.

- Українські національні інтереси хоч якось були втілені в цій війні?

- Жителі Західної України почали війну у 39-му в польській армії як громадяни Польської держави. У той час проти них воювали інші українці, які були в рядах Червоної Армії. Були також українські частини у складі німецької армії.

І хоча українці воювали у всіх арміях, що знаходилися на території нашої держави, єдиним справжнім незалежним українським суб'єктом була Українська Повстанська Армія (УПА). Ця армія була створена українцями без якої-небудь зовнішньої протекції і впродовж всієї війни послідовно відстоювала інтереси нашої держави.

І радянські, і німецькі документи підтверджують, що УПА вела активну антинімецьку боротьбу. Більш того, документи також свідчать про те, що керівництво Української Повстанської Армії давало чіткі вказівки своїм підрозділам пропускати без боїв червоноармійський фронт.

- Скажіть тоді, коли закінчаться розбрати між ветеранами Червоної Армії і воїнами УПА?

- Я не думаю, що такі розбрати є за межами періодичних різких висловів окремих політиків - людей абсолютно іншого покоління.

- Тобто?

- Що б хто не говорив, червоноармійці і воїни УПА не воювали один з одним. Історія не дає серйозних підстав для конфронтації між ними.

Українська держава повинна, на мою думку, ухвалити дуже простий закон: повністю зберігаючи соціальні гарантії ветеранам Червоної Армії, надати особливий статус і соціальний пакет учасникам українського визвольного руху.

Це не образило б жодну зі сторін, віддало б честь і надало хоч якісь гарантії від держави, за яку, власне, і воювали воїни УПА.

- Зате недавно Верховна Рада прийняла заяву-протест проти покладання відповідальності за початок війни і на Радянський Союз. Що з цього приводу скажете Ви, як історик?

- Ця постанова показала відсутність елементарних знань з історії. Я вважаю, що основне завдання заяви ВРУ полягає в спробі обілити комуністичний тоталітарний режим. За багаточисельними згадками про злочини гітлерівського Третього рейху політики захотіли спонукати світ і українців забути про злочини сталінського Радянського Союзу. Але найбільшу загрозу представляє те, що прийнята заява демонструє чіткий крок українського парламенту до синхронізації зовнішньої політики з російською, зокрема - участі у вибірковому засудженні злочинів проти людства.

Однозначне засудження комунізму Європою залишило Росії лише дві можливості для розвитку її внутрішньої політики реабілітації сталінського минулого: Росія або вимкне Інтернет і закриє бібліотеки, або спробує чинити політичний тиск на Європу і світ, використовуючи свої природні ресурси і статус СРСР як учасника антигітлерівської коаліції. На жаль, парламент України офіційно приєднався до реалізації другого сценарію.

- А що про це говорять факти?

- Друга Світова війна почалася у вересні 1939 року агресією Третього рейху і Радянського Союзу на Польщу. Ця агресія стала наслідком підписання Пакту Молотова-Риббентропа про переділ світу, підписаного в Москві 23 серпня 1939 року.

Кроки Сталіна назустріч Гітлеру розв'язали руки нацистам у діях проти західних країн, а їх виснаження давало шанс СРСР на поширення комуністичного режиму після вступу до війни. Так і сталося у 1945 р., коли СРСР не лише силою зброї витіснив нацистів із Центрально-Східної Європи, але за допомогою фальсифікації виборів встановив маріонеткові комуністичні режими, які впали під натиском революцій аж у кінці 80-х - початку 90-х років.

- В Україні продовжуються суперечки, чи варто використовувати під час святкування Дня Перемоги символіку часів СРСР. Що ви думаєте з цього приводу?

- Червоний радянський прапор - це символ окупаційної держави. Символ, під яким убиті мільйони українців. Депутати, які прирівняли окупаційний прапор до державного, - не народні обранці, а колабораціоністи. Якби Друга Світова закінчилася інакше, ці люди голосували б за червоний прапор, але зі свастикою.

Радянський прапор - це прапор перемоги одного зла над іншим. Це не той символ, який повинен об'єднувати українців. Ми повинні розуміти, що вибираючи між одним злом і іншим злом, все одно вибираємо зло. А на цьому майбутнє не побудуєш.

- Дозвольте Вас запитати, що Ви думаєте про гуманітарну політику в сучасній Україні? Чи дійсно відбувається ревізія історії?

- Незважаючи на заяви Віктора Януковича, що влада нічого не викидатиме з історії і, нарешті, позбавить політиків можливості маніпулювати нею, залишивши історію ученим, аналіз першого року правління Президента показує абсолютно інші тенденції: грубе втручання політиків, узгодження поглядів на минуле залежно від політичної кон'юнктури, коректування їх на догоду «стратегічному партнерові».

Для цього практично централізовано «управління історією»: архівами керує комуністка Ольга Гінзбург, Інститут національної пам'яті, теж очолюваний комуністом, про всяк випадок позбавили всіх повноважень. Служба безпеки зробила безпрецедентну спробу залякати істориків, і аналогічно Росії, закрити архіви. Останнє вдалося трохи припинити лише завдяки активному втручанню громадськості і світових академічних спільнот.

Окрему важливу роль щодо цензури історії виконує міністр науки і освіти Дмитро Табачник, який просто «забув» про мільйони нових розсекречених документів, про багаточисельні академічні праці і повернув підручник історії до зразка радянської пропаганди. Причому Міністерство освіти навіть не змогло знайти наукову групу, яка б відкрито обгрунтувала зміни навчальних програм, а теми з підручників викреслювалися за допомогою старої практики «телефонного права».

Тому я б не назвав це ревізією. Те, що відбувається - це звичайна цензура на вищому державному рівні, якій академічні круги і громадськість повинні протистояти не менш активно як журналісти цензурі медіа.

- Але історики можуть далі писати, що хочуть? Ось Ви публікуєте свої статті...

- Звичайно. Є багато різних можливостей, і ми ще не втратили свободу повністю. Тиск властей на вивчення історії, як і цензура ЗМІ, - це підготовка політичного грунту для повернення радянської практики порушення прав людини в сучасне життя. Авторитаризм ніколи не приходить раптово, тому незначні порушення свободи можуть вже скоро перейти в тотальний контроль.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1833