11 травня 2011 року відбудеться офіційне відкриття «Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху», проголошеного резолюцією ООН. Україна в цьому аспекті також приєднається до дій світової спільноти.

Про головну мету «Десятиліття…» і завдання нашої країни на цей період в ексклюзивному інтерв'ю кореспондентові ForUm’у розповів президент Всеукраїнської громадської організації «Асоціація безпеки дорожнього руху» Михайло Берлін.

- Михайле Семеновичу, не секрет, що дорожньо-транспортний травматизм - чи не проблема номер один в економічно розвинених країнах. Хотілося б дізнатися, як з цим ідуть справи у нас, в Україні?

- Ви абсолютно маєте рацію, зазначаючи, що дорожньо-транспортний травматизм - одна з найнебезпечніших погроз здоров'ю і життю людей планети. Щороку на дорогах світу гине 1 млн. 300 тис. чоловік і близько 50 млн. отримують травми. На жаль, епідемія ДТП не обійшла й Україну; більш того, її доля в цій сумній статистиці чимала.

Наведу приклад: згідно даним Європейського звіту з безпеки дорожнього руху наша країна займає п'яте місце за рівнем смертності від травм, отриманих унаслідок ДТП на 100 тис. населення, після Казахстану, Російської Федерації, Киргизії і Литви. Торік у нашій країні в ДТП загинуло 4 709 чоловік, 38 917 були травмовані. Третина загиблих в аваріях - молодь до 29 років.

Як наслідок, дорожньо-транспортний травматизм увійшов до десятки головних причин смертності в Україні. І це притому, що рівень автомобілізації у нас значно нижчий, ніж у більшості європейських країн. Порівняйте: на 1000 жителів України припадає 140 одиниць автомобілів, а смертність від ДТП на 100 тис. населення складає 15 чоловік. У той же час у Німеччині, за наявності 565 одиниць автомобілів на 1000 жителів, показник смертності від ДТП на 100 тис. населення - всього 6 осіб.

Крім того, трагедії на дорогах, це ж не лише страждання сімей і близьких загиблих і травмованих, це ще й значний матеріальний вантаж для країни в цілому. Наприклад, за даними Всесвітнього банку, Україна, «завдяки» ДТП щороку втрачає понад 5 млрд. доларів США.

- Буквально днями стартує «десятирічка» дій з безпеки дорожнього руху, протягом якої Україна, як і весь світ, повинна виробити ефективні механізми для запобігання подальшому наростанню кількості ДТП. Що, власне, передбачається зробити?

- Спільна мета «Десятиліття…», як визначено в резолюції ООН від 2 березня 2010 року, - стабілізація, а потім і скорочення до 2020 року прогнозованої смертності від ДТП шляхом активізації діяльності на національному, регіональному і глобальному рівнях. Уже складений Глобальний план здійснення «Десятиліття дій із забезпечення БДР», в якому чітко вказано, що саме повинні робити країни в десятирічній перспективі.

Україні потрібно, насамперед, виконувати те, що намічене Планом, і досягати цілей «Десятиліття…» шляхом розробки і здійснення стійких стратегій і програм щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, встановлення амбітного, але досяжного цільового орієнтиру для скорочення до 2020 року кількості нещасних випадків зі смертельним результатом.

Крім того, нам абсолютно необхідно укріпити інфраструктуру управління і потенціалу для технічного здійснення заходів в області безпеки дорожнього руху на національному, регіональному і глобальному рівнях. Підвищити якість збору даних у всіх аспектах дорожнього руху на перерахованих рівнях, здійснюючи при цьому моніторинг прогресу і результатів діяльності. Дуже важливо також приділити увагу стимуляції зростання фінансування безпеки дорожнього руху, і поліпшення використання існуючих ресурсів, у тому числі, шляхом забезпечення елементу безпеки дорожнього руху в проектах в області дорожньої інфраструктури.

Для України украй актуальною є саме розробка Національної програми щодо БДР і об'єднання для її виконання влади, громадських організацій, бізнесу. Як наголошується в Глобальному плані «Десятиліття дій…», головне для вирішення проблем БДР - це політична воля.

- Чи означає це, що потрібно буде також удосконалити і законодавство в цій сфері?

- Безумовно. Як наголошується в Глобальному звіті ВООЗ від 2008 року, щоб країни досягли успіхів у попередженні смертності і травматизму через ДТП, законодавство має бути повнішим і жорсткішим, особливо відносно головних чинників ризику - порушення швидкісного режиму, водіння в нетверезому стані, невикористання захисних шлемів, ременів безпеки і дитячих утримуючих пристроїв.

Тому Генеральна Асамблея ООН закликає до об'єднання міжсекторальних дій, направлених на збільшення кількості країн із всеосяжним законодавством, відносно основних чинників ризиків дорожньо-транспортного травматизму.

Враховуючи це, «Глобальне партнерство з безпеки дорожнього руху» (GRSP, проект Всесвітнього банку, Червоного Хреста і Червоного півмісяця - авт.) і Всеукраїнська громадська організація «Асоціація безпеки дорожнього руху», що підписала з GRSP меморандум про співпрацю, виступили ініціаторами і співорганізаторами Міжпарламентської зустрічі з питань ефективності законодавства у сфері безпеки дорожнього руху.

З радістю зазначу, що нашу ініціативу підтримала Верховна Рада України і Європейська Економічна комісія ООН - проведення зустрічі заплановане на листопад поточного року в Києві. Додам, що підсумковим документом Міжпарламентської зустрічі стане підписання Київської декларації, присвяченої стратегії дій з безпеки дорожнього руху, в якій будуть викладені цілі і заходи для парламентів, а також механізм моніторингу очікуваних результатів (як частина «Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху»). Ця подія буде для України унікальним історичним шансом показати Європі свою цілеспрямованість і активність у справі безпеки дорожнього руху.

- Давайте повернемося до старту «Десятиліття БДР» в Україні. Які заходи передбачається провести в цьому контексті в нашій країні?

- Як я вже зазначав, згідно з рішенням ООН, урочистий запуск «Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху» проводиться у всіх країнах світу 11 травня цього року за участю керівників держав, представників впливових міжнародних організацій, суспільних, ділових структур і ЗМІ.

У Києві цього дня, о 14.00, в Національному інформаційному агентстві «Укрінформ», відбудеться прес-конференція за участю віце-прем'єр-міністра інфраструктури України Бориса Колеснікова, керівників міністерств і відомств, під час якої суспільство буде проінформовано про основні цілі «Десятиліття дій з БДР» і завдань української влади, громадських організацій, бізнесу в їх реалізації.

Організовують прес-конференцію Бюро ВООЗ в Україні (керівник Ігор Поканевич) і ВОО «Асоціація безпеки дорожнього руху» за підтримки Міністерства інфраструктури України. Наша «Асоціація…» вже розіслала інформаційні листи про початок «Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху» в сотні організацій і бізнес-структур України.

Ми дуже сподіваємося на підтримку наших співвітчизників при досягненні цілей «Десятиліття…», оскільки, лише діючи разом, ми можемо істотно скоротити втрати на дорогах.

Лєра Нєжина,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1080